Halkla ilişkiler pratisyenlerinin temsil ettikleri kurumla ilişkilerine dair algılarının nicel bir değerlendirmesi
A quantitative evaluation of public relations practitioners' perceptions of their relationship with the organization they represent
- Tez No: 814337
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, literatür kısmında halkla ilişkilere tarihsel süreç içerisinde bir göz atma ve günümüzde bir değişime uğrayıp uğramadığını saptamak amaçlanmıştır. Uygulama kısmında ise halkla ilişkiler pratisyeni ile temsil ettiği kurum arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için pratisyeninin çalıştığı kurumda oynadığı rolü belirleyerek, kurumun nasıl karar verdiğini belirlemek ve pratisyenlerin kurumuna ilişkin bakış açılarından algılanan güven, memnuniyet, bağlılık ve kontrol karşılıklığını (düzeyini) anket uygulaması ile ölçmek hedeflenmiştir. Bu çalışmada kullanılan anket hem tanımlayıcı hem de analitik olup araştırmacının, iki halkla ilişkiler rolünü, dört örgütsel karar verme tarzını ve ilişkilerin dört bileşenini analiz etmesine olanak tanımıştır. Sonuçta hem halkla ilişkiler rollerinin hem de örgütsel karar verme tarzının halkla ilişkiler uygulayıcısı ile temsil ettiği kuruluş arasında paylaşılan ilişki üzerinde etkisi olduğu açıktır. İlişkisel değişkenler üzerinde olumsuz etkisi olan karar verme tarzlarını belirlemek, organizasyonlar için eşit derecede önemlidir. Halkla ilişkiler uygulayıcısı ile daha iyi ilişkiler kurmak ve denemek için bu gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to take a look at public relations in the historical process in the literature section and to determine whether it has undergone a change today. In the application part, in order to better understand the relationship between the public relations practitioner and the institution he/she represents, to determine the role of the practitioner in the institution he/she works for, to determine how the institution makes decisions and to measure the perceived trust, satisfaction, loyalty and control reciprocity (level) from the practitioners' point of view regarding the institution with a survey application. targeted. The questionnaire used in this study was both descriptive and analytical, allowing the researcher to analyze two public relations roles, four organizational decision-making styles, and four components of relations. In conclusion, it is clear that both public relations roles and organizational decision-making style have an impact on the shared relationship between the public relations practitioner and the organization he represents. It is equally important for organizations to identify the decision-making styles that have a negative impact on relational variables. This is necessary in order to try and build better relationships with the public relations practitioner.