Comparison of the mechanical properites of three-dimensionally printed orthodontic models with different materials and infill parameters
Üç boyutlu yazıcılar tarafından farklı iç yapılara sahip ve farklı malzemeler kullanılarak üretilmiş ortodontik modellerin mekanik özellikleri
- Tez No: 814335
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada amacımız iki farklı polimerin üzerine uygulanan baskı direncine gösterdikleri reaksiyonları karşılaştırarak en az materyalle en hızlı model üretimi sağlanması amacıyla veri toplamaktır. Materyalimizi oluşturan örnekler, 'Creality Ender-3 S1 Pro' marka FDM printerda basılmış, 'Esun abs+' marka filament (Akrilonitil,1-3, butadien sitirien) ve 'Anycubic Mono X' marka DLP tipi printerda basılmış 'Anycubic Standard 3D Printing Resin'den ((1-methyl-1,2ethanediyl) bis[oxy(methyl-2,1-ethanediyl)] diacrylate) üretilmiştir. Bu çalışmada, yapı malzemelerine göre, resin ve ABS olmak üzere iki ana grup oluşturuldu. Bu iki ana grubun alt grupları, %30, %60, %80 ve %100 doluluk oranlarına sahip dikdörten prizması olacak şekilde 'UltiMaker Cura' programında tasarlandı. Çalışmamız ile ilgili G*power 3.1 programı ile yapılan güç analizinde her çalışma grubunun örneklem genişliği 10 olarak bulundu. Her alt gruptan 10'ar örnek olacak şekilde baskı işlemi gerçekleştirildi. Örneklerin Instron Universal Testing cihazında, plastik deformasyona uğradığı değerler tespit edildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde her iki grupta da % 80 ve % 100 doluluk oranına sahip grupların basma gerilmesinde maksimum yük ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. (ABS için p=0,097, Resin için p=0,0921). Bu iki grup arasındaki karşılaştırma dışındaki tüm gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, our purpose was to collect data by comparing the effect of the compressive strength on two different polymers, in order to reduce the time and the cost of 3D orthodontic model printing. Our specimens are produced from 'Esun ABS+' brand filament (Acrylonitil, 1-3, butadiene styrene) printed in 'Creality Ender-3 S1 Pro' brand FDM printer and 'Anycubic standard 3d printing resin (1-methyl-1,2ethanediyl) bis[oxy(methyl-2,1-ethanediyl)] diacrylate printed in 'Anycubic Mono X' brand DLP type printer. In our research, two different printing materials ABS and Resin are the two main groups. The subgroups of these two main groups were designed in 'UltiMaker Cura' software as rectangular prisms which are designed as 30%, 60%, 80 % and 100% infill patterns. Printing was carried out with ten samples for each subgroup. With the power analysis, 'G*power 3.1'each group's sample size was planned to be 10. The plastic deformation values of the samples were recorded on the Instron Universal Testing machine. All groups were compared with each other, and the results were statistically analyzed. Between the maximum load averages in the compressive strength of the groups with the 80 % and 100% infill ratio no statistically significant difference was observed. (p=0.097 for ABS, p=0.092).