Nurses' knowledge toward care of unconscious adult patients at teaching hospitals in Nasiriyah city
Nasiriyah şehrindeki eğitim hastanelerindeki bilinci kapalı yetişkin hastaların bakımına yönelik hemşirelerin bilgisi
- Tez No: 814338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma, bilinci kapalı erişkin hastalara bakım veren hemşirelerin bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Aralık 2022 ile Nisan 2023 arasında Nasiriye'deki eğitim hastanelerinde gerçekleştirildi. Araştırma evrenini bu hastanelerde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, verilerin toplandığı tarihte araştırmaya katılmayı kabul eden 150 erkek ve kadın hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“sosyodemografik bilgi formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Hemşirelerin bilinci kapalı erişkin hastalara bakım verme bilgi ölçeği”kullanıldı. Çalışma grubunun en büyük sayısı %28 ile 25-34 yaş aralığında olup, %80,70 kadın, %56,00 ile önlisans mezunudur. %67,3'ü“Hemşirelerin bilinci kapalı yetişkin hastalara bakım verme bilgileri”ölçeğini iyi derecede biliyordu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the knowledge level of nurses who care for unconscious adult patients. The research is a descriptive cross-sectional study. It was conducted between December 2022 and April 2023 in teaching hospitals in Nasiriyah. The research population consisted of nurses working in these hospitals. The sample of the study consisted of 150 male and female nurses who agreed to participate in the study at the time the data were collected.“Socio-demographic information form”was used to collect data. In addition,“Nurses' caregiving knowledge scale for unconscious adult patients”was used. The largest number of the study group was between the ages of 28% 25-34 age, 80.70% females, 56.00% a graduate of associate diploma degree. 67.3% had a good knowledge of the“Nurses' knowledge of caring for unconscious adult patients”scale.