Pnömoni hastalarında ekstübasyondan hemen sonra başlanan pulmoner rehabilitasyon programının taburculuk süresi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pulmonary rehabilitation program started immediately after extubation on discharge time in patients with pneumonia
  1. Tez No: 814356
  2. Yazar: BÜŞRA ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada pnömöni hastalarında ekstübasyondan sonra başlanan Pulmoner Rehabilitasyon (PR) programının taburculuk süresi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya Mart 2022-Mart 2023 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesinde tedavi olan, 20 yetişkin pnömoni hastası alındı. Hastalar iki gruba rondomize edildi. Katılımcıların değerlendirmeleri tedavi öncesinde, 2.Haftada, 4.Haftada yapıldı ve Weaning Kriterleri Skalası, Full Outline of Unresponsiveness (Four) skoru, Confusion, Urea, Respiratory Rate, Blood Pressure (CURB-65) Skoru, Modifiye Borg Skalası(MBS), Kas Kuvveti Değerlendirme Testi (MRCS) Glaskow Koma Skalası (GKS), Mekik Yürüme Testi (Shuttle run) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) uygulandı. Bulgular: 1.gruptaki hastalarda bradipne oranları daha yüksek iken 2. Grupta Eupne oranı daha yüksektir. 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the effects of the pulmonary rehabilitation (PR) program initiated after extubation on the duration of discharge in pneumonia patients. Method: Twenty adult pneumonia patients treated in the intensive care unit between March 2022 and March 2023 were included in this study. Patients were randomized into two groups. The evaluations of the participants were made before the treatment, at the 2nd week, and at the 4th week. Weaning Criteria Scale, Full Outline of Unresponsiveness (Four) score, Confusion, Urea, Respiratory Rate, Blood Pressure (CURB-65) Score, Modified Borg Scale, Muscular Strength Assessment Test ,Glasgow Coma Scale ,Shuttle run Test and 6 Minute Walking Test were applied. Conclusions: Considering the demographic data, no statistically significant difference was found between the groups. While bradypnea rates were higher in the patients in the 1st group, the eupnea rate was higher in the 2nd group.