Ratlarda nikel oksit ve nikel oksit nanopartiküllerinin akciğer dokusu üzerine etkisi
Effect of nickel oxide and nickel oxide nanoparticules onlung tissue in rats
- Tez No: 814355
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKÇE APAYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BURCU BALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nikel oksit (NİO), endüstride yaygın olarak kullanılan, sert ve korozyona karşı dayanıklı özellikte bir metal oksittir. Bu çalışmada, NİO oral (150 mg/kg), NİO intraperitoneal (20 mg/kg), NİO intravenöz (1mg/kg), nikel oksit nanopartikül (NİO-NP) oral (150 mg/kg), NİO-NP intraperitoneal (20 mg/kg) ve NİO-NP intravenöz (1 mg/kg) olmak üzere Wistar erkek ratlara uygulandı. 4 haftalık uygulanmadan sonra ratların akciğer dokusu histopatolojik olarak incelendi. Rat akciğer dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve antioksidan enzim aktiviteleri süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) ve ilaveten apoptotik belirteç p53 gen ekspresyonu araştırıldı. Histopatolojik olarak, NİO ve NİO-NP gruplarında uygulama yollarına göre (oral, intraperitoneal ve intravenöz) değişikliklere neden oldu.
Özet (Çeviri)
Nickel oxide (NIO) is a hard and corrosion resistant metal oxide widely used in industry. In this study, NIO oral (150 mg/kg), NIO intraperitoneal (20 mg/kg), NIO intravenous (1 mg/kg), nickel oxide nanoparticles (NIO-NP) oral (150 mg/kg), NIO-NP intraperitoneal (20 mg/kg) and NIO-NP intravenous (1 mg/kg) were administered to male Wistar rats. After 4 weeks of administration, the lung tissues of the rats were examined histopathologically. Malondialdehyde (MDA) levels and antioxidant enzyme activities including superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione-S-transferase (GST) and apoptotic marker p53 gene expression were investigated. Histopathologically, changes were observed in the NIO and NIO-NP groups according to the route of administration (oral, intraperitoneal and intravenous).