Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinde ınstagram bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between instagram addiction and physical self perception in faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 814362
  2. Yazar: ÜLKÜ SENA BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin Instagram bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Yalova ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise her iki fakülteden araştırmaya gönüllü katılan 301 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, geçerlik ve güvenirlik analizleri Çağlar ve diğerleri (2017) tarafından yapılmış olan Fiziksel Benlik Ölçeği (yetişkin versiyon) ile Kavaklı ve İnan (2021) tarafından Türk poülasyonuna uyarlanan Instagram Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda fiziksel benlik algısı ve Instagram bağımlılığı ile yaş ve bölüm değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı, yalnızca Instagram bağımlılığı ile kadınlar lehine 3 alt boyutta (gerçeklerden kaçış/escapism, ilişki kesme/disengagement ve obsesyon/obsession) anlamlı bir ilişki olduğu ve fiziksel benlik algısı ile Instagram bağımlılığında tek alt boyutta (obsesyon) pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Instagram addiction and physical self-perception of sports science students. The population of the study consists of students studying at the Faculty of Sports Sciences of Yalova and Sakarya University of Applied Sciences in the 2022-2023 academic year, and the sample consists of 301 students from both faculties who voluntarily participated in the research. The Physical Self Scale (adult version) whose validity and reliability analyzes were performed by Çağlar et al. (2017) and the Instagram Addiction Scale adapted to the Turkish population by Kavaklı and İnan (2021) were used as data collection tools. The study data were evaluated by transferring them to the SPSS program. As a result of the analyzes, there was no significant difference between physical self-perception and Instagram addiction and age and department variables, only Instagram addiction and 3 sub-dimensions (escapism, disengagement and obsession) in favor of women, and there was a significant relationship between physical self-perception and Instagram addiction in one sub-dimension. (obsession) has been shown to be a significant positive relationship.