Polikaprolakton/hyaluronik asit nanofiberlerin ilaç salım sistemlerinde kullanılması
The use of polikaprolapton / hyaluronic acid nanofibers in drug release studies
- Tez No: 814361
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN OKUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda farmasötik alanındaki gelişmeler, geleneksel ilaçların kullanımından ortaya çıkan sorunları azaltmaya yönelik yaklaşımların geliştirilmesini sağlamıştır. Kontrollü ilaç salım sistemleri, benzer ilaç tedavilerine kıyasla daha etkili bir tedavi şekli olup, ilaçların dışarıdan kontrollü olarak belli zaman ve dozda, hedef dokuya veya organa uygulanmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada ilaç taşıyıcı sistem olarak polikaprolakton ve hyaluronik asit kullanılmıştır. İlaç etken maddesi olarak Deksketoprofen trometamol seçilmiştir. Deksketoprofen trometamol içeren ilaç taşıyıcı fiberler elektro-eğirme yöntemi ile hazırlanmıştır. Hazırlanan ilaç yüklü fiberlerin yapısal özellikleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FT-IR) karakterizasyon yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Hazırlanan malzemelerden ilaç salım özellikleri invitro olarak pH 7,4 ve 37oC sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü PCL15 ve PCL18 ile elde edilen % kümülatif ilaç salımları %92,55 ve %78'dir. Yapılan çalışmada hyaluronik asit PCL/ ilaç fiberlere damlatma yoluyla eklenmiş ve bu şekilde hazırlanan fiberlerin ilaç salım yüzdelerine etkisi incelenmiştir. Farklı oranlarda hyaluronik asit içeren fiberlerin % ilaç salım oranları; PCL15/HA0.1, PCL15/HA0.3, PCL15/HA0.5 için sırasıyla %77,15, %64,44 ve %22,1 olarak elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde PCL/ilaç içeren fiberlere hiyaluronik asit ekleme aşamasında glutaraldehit eklenmiş ve bu şekilde hazırlanan fiberlerin ilaç salım özellikleri incelenmiştir. Deksketoprofen trometamol'ün PCL/HA fiberlerden ilaç salım mekanizmasını inceleyebilmek için sıfırıncı derece, birinci derece, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas kinetik modelleri kullanılmıştır. Hazırlanan malzemelerden elde edilen ilaç salım kinetiği sonuçlarına göre, elde edilen en yüksek korelasyon katsayıları (R2 ) Korsmeyer-Peppas modelinin deneysel verilere uygulanması sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in the field of pharmaceuticals have led to the development of approaches to reduce the problems arising from the use of traditional drugs. Controlled drug release systems are a more effective form of treatment compared to similar drug treatments, and they allow the administration of drugs to the target tissue or organ in a controlled manner at a certain time and dose. In this study, polycaprolactone and hyaluronic acid were used as drug delivery systems. Dexketoprofen trometamol was chosen as the drug active ingredient. Drug carrier fibers containing dexketoprofen trometamol were prepared by electrospinning method. The structural properties of the prepared drug-loaded fibers were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) characterization methods. Drug release properties from the prepared materials were performed in-vitro at pH 7.4 and 37oC. The % cumulative drug releases obtained with drug-loaded PCL15 and PCL18 are 92.55% and 78%. In the study, hyaluronic acid was added to the PCL/drug fibers by dripping and the effect on the drug release percentages of the fibers prepared in this way was investigated. Percentage (%) drug release rates of fibers containing hyaluronic acid at different rates was obtained as; 77.15%, 64.44% and 22.1% for PCL15/HA0.1, PCL15/HA0.3, PCL15/HA0.5, respectively. In the last part of the study, glutaraldehyde was added to the PCL/drug-containing fibers at the stage of adding hyaluronic acid, and the drug release properties of the fibers prepared in this way were investigated. Zero-order, first-order, Higuchi and Korsmeyer-Peppas kinetic models were used to examine the drug release mechanism of Dexketoprofen trometamol from PCL/HA fibers. According to the drug release kinetic results obtained from the prepared materials, the highest correlation coefficients (R2 ) were obtained by applying the Korsmeyer-Peppas model to the experimental data