Covid-19 ile enfekte olan ve olmayan yetişkinlerde gıda takviyeleri tüketim durumları ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of food supplement consumption and nutritional habits in adults infected and non-infected with covid-19
  1. Tez No: 814366
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Covid-19'un tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte bireylerin virüsten korunma yöntemleri ve beslenme alışkanlıkları çeşitli farklılıklar göstermiştir. Bu araştırma, Covid-19 ile enfekte olan ve olmayan yetişkinlerin gıda takviyeleri tüketim durumları ve beslenme alışkanlıklarını incelemek amacıyla 100 enfekte olan ve 113 hiç enfekte olmamış katılımcı olmak üzere toplamda 213 yetişkin birey ile yürütülmüştür. İstatiksel analizler için IBM SPSS 25 programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik ve antropometrik bilgileri, gıda takviyeleri tüketimleri, beslenme alışkanlıkları ve sıklıkları ile ilgili soruları içeren anket formu çevirim içi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the global impact of Covid-19, individuals have adopted various methods of protection against the virus and made changes to their dietary habits. This study aimed to examine the consumption of food supplements and nutritional habits among adults infected and uninfected with Covid-19. A total of 213 adult participants, including 100 infected and 113 never infected individuals, were involved in the study. IBM SPSS 25 software was utilized for statistical analysis. An online questionnaire was used to collect participants' socio-demographic and anthropometric information, food supplement consumption, and dietary habits and frequencies.