Kablosuz USB - JTAG emulatör mimarisi
Wireless USB - JTAG emulator architecture
- Tez No: 814365
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT HARDALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüz havacılık sektöründe, askeri ve sivil aviyonik standartlarının sistemlere getirdiği uyulması zorunlu tutulan gereksinimleri sağlayan aviyonik ekipmanların üretilmesi gerekmektedir. Bu sebeple çeşitli çalışmalar sonucunda, fazladan iş gücü ve maddi harcamalara ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Bu ihtiyaçlar kapsamında da üretici firmalar çeşitli zorluluklarla karşılaşmak durumda kalmaktadır. Bu karşılaşabilecek zorluklardan bir tanesi olarak daha önceden ilgili standartlara tabi tutulan ancak çeşitli sebeplerle konfigürasyon değişikliği yapılması gereken aviyonik ekipmanlar örnek gösterilebilir. Bu aviyonik ekipmanların konfigürasyon değişikliğinin yapılabilmesi için ilgili ekipmanların açılması gerekmektedir. Bu durum da ilgili hava aracının tabii olduğu MIL-STD-160 ve DO-160 gibi çevresel koşullar ve testlerle ilgili standartların bahsi geçen aviyonik ekipmana tekrar uygulanması durumunu doğurmaktadır. Böylece daha önceden standart tarafından sağlanması gereksinim olarak belirtilen birçok test prosedürünün tekrar yinelenmesi durumu meydana gelmektedir. Bu yinelemeler sonucunda da ekstra iş gücü ve maddi harcamaların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. İlgili iş gücü ve harcamaların tamamlanmış aviyonik ekipmanlar kapsamında yapılması üretici firmaların yeni projelerine gereken önem ve maddi katkıyı sağlayamamasına sebebiyet verebilmektedir. Söz edilen bu problemlerin giderilmesi için ilgili tez konusu kapsamında, Wi-Fi vasıtasıyla JTAG arayüzüne sahip programlanabilir tümleşik devrenin JTAG'den USB'ye çevirici tümleşik devresi kullanılarak konfigürasyon güncellemesinin yapılmasını sağlayacak tasarım mimarisi oluşturulmuştur. Ayrıca ilgili mimari tasarımı kapsamında kablosuz ağın güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalardan da bahsedilmiştir. Oluşturulan bu mimarinin fiziksel olarak bir baskı devre kartı oluşturacak hale getirilmesi durumunda konfigürasyon güncellemesi ihtiyacı duyan aviyonik ekipmanların açılmadan yapılandırılmaları gerçekleştirilebileceği için ilgili mimari sayesinde ekstra maddi ve manevi kaynakların harcanması giderilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's aviation industry, it is necessary to produce avionic equipment that meets the mandatory requirements brought by military and civil avionics standards to systems. For this reason, as a result of various studies, it is inevitable that extra labor and financial expenditures will be needed. Within the scope of these needs, manufacturers are faced with various difficulties. Avionic equipment, which needs configuration changes for various reasons after delivery, can be given as an example one of these difficulties. In order to change the configuration of these avionic equipment, the relevant equipment must be turned on. This leads to the re-application of standards related to environmental conditions and tests such as MIL-STD-160 and DO-160, to which the aircraft is subject, to the aforementioned avionic equipment. Thus, the repetition of many test procedures previously specified as a requirement by the standard occurs. As a result of these repetitions, it is inevitable that extra labor and financial expenses will arise. The fact that the relevant workforce and expenditures are made within the scope of completed avionic equipment may cause manufacturers not to provide the necessary importance and financial contribution to their new projects. In order to eliminate these problems, within the scope of the subject of the thesis, a design architecture was created that will enable the configuration update of the programmable integrated circuit with JTAG interface via Wi-Fi by using the JTAG to USB converter integrated circuit. In addition, studies to ensure the security of the wireless network within the scope of the related architectural design are also mentioned. If this architecture is made physically to form a printed circuit board, avionic equipment that needs a configuration update can be configured without turning it on, thus the expenditure of extra material and moral resources will be eliminated thanks to the related architecture.