Öğretmenlerde tükenmişlik, yalnızlık ve iş yaşamında yalnızlık: İstanbul ili örneği
Burnout, loneliness and loneliness at work among teachers: Istanbul city sample
- Tez No: 814383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul'da çalışan öğretmenlerde tükenmişlik, yalnızlık ve iş yaşamında yalnızlık düzeylerini incelemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca bu değişkenler üzerinde bazı demografik değişkenlerin etkisi araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Örneklem İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ortaokul ve liselerde görev yapan 242'si kadın, 87'si erkek olmak üzere toplam 329 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Maslach Tükenmişlik Envanteri-Eğitimci Formu', 'UCLA Yalnızlık Ölçeği' ve 'İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler Google Formlar aracılığıyla anket tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerde ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis Testleri; bağımlı değişkenlerin ilişkisinde ise Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerde duygusal tükenmenin orta düzeyde, duyarsızlaşmanın düşük düzeyde, azalan kişisel başarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin sosyal yalnızlık düzeylerinin düşük; iş yaşamında yalnızlık düzeylerinin çok düşük olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki tükenmişlik alt boyutlarının cinsiyete, yaşa, kademeye ve kıdeme; sosyal yalnızlıklarının aylık gelir durumlarına; iş yaşamında yalnızlık düzeylerinin medeni duruma ve çalışılan kademeye göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Tükenmişlik ile yalnızlık; tükenmişlik ile iş yaşamında yalnızlık arasında orta düzeyde; yalnızlık ile iş yaşamında yalnızlık arasında güçlü düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre, öğretmenler orta düzeyde mesleki tükenmişlik yaşamaktadır. Sosyal yaşamlarında ve işyerinde yalnızlık hissetmemektedir. 35-44 yaş aralığında bulunanlar, lisede çalışanlar, 7-11 yıl kıdemi olanlar ve kadın öğretmenler mesleki tükenmişlik açısından dezavantajlı gruplardır. Bekarların ve lise öğretmenlerinin iş yaşamında daha yalnız olduğu, aylık gelirin azalmasıyla sosyal yalnızlaşmanın arttığı görülmüştür. Tükenmişlik, yalnızlık ve iş yaşamındaki yalnızlığın ilişkili olması, bulguların keşfedici niteliğini oluşturmakta, bu konuda eğitim sektöründe yapılabilecekler için önemli çıkarımlara ve gelecekteki çalışmalara baz teşkil etmektedir. Sonuçlar ilgili literatür temelinde tartışılmış, çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of burnout, loneliness and loneliness at work life among teachers in İstanbul to determine the relationship between these variables. In addition, the effects of some demographic variables on these variables were investigated. The research is a descriptive study in relational screening model. The sample consists of a total of 329 teachers, 242 women and 87 men, working in secondary and high schools under the Ministry of National Education in Istanbul. 'Personal Information Form', 'Maslach Burnout Inventory-Educator Form', 'UCLA Loneliness Scale' and 'Loneliness at Work Scale' were used as data collection tools. The data were collected by survey technique through Google Forms. SPSS 20 program was used during the analysis of the data. Mann Whitney-U tests were used for pairwise comparisons and Kruskal Wallis tests were used for multiple comparisons of independent variables; Spearman Correlation Analysis was applied to determine the relationship between dependent variables. According to the findings of the study, it was determined that levels of emotional exhaustion was moderate, depersonalization was low, and decreased personal achievement was moderate in teachers. It has been determined that teachers' social loneliness levels are low; their levels of loneliness in business life are very low. Significant differences were observed in teachers' professional burnout sub-dimensions according to gender, age, teaching level and seniority; in social loneliness according to monthly income status; in loneliness at work according to the marital status and the level of employment. A medium positive correlation between burnout with loneliness, and burnout with loneliness at workplace; and a strong positive correlation between loneliness and loneliness at workplace has been observed. According to the results of the research, teachers experience moderate professional burnout. They do not feel lonely in their social lives and at work. 35-44 age range, working in high school, 7-11 years of seniority and female gender are disadvantaged groups in terms of professional burnout. It has been observed that singles and high school teachers are lonelier in business life, and social isolation increases with the decrease in monthly income. The fact that burnout, loneliness and loneliness in business life are related constitute the exploratory nature of the findings and form a basis for important implications and future studies for what can be done in the education sector. The results were discussed on the basis of the relevant literature, and various suggestions were presented.