Kayropraktik uzmanlarının spesifik hastalıklarda kayropraktik sedye seçim kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of chiropractical specialists selection criteria in specific diseases
  1. Tez No: 814384
  2. Yazar: ÖMER ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez Danışmanı: Doç. Dr. Hasan Kerem ALPTEKİN Temmuz 2023,81 sayfa Bu araştırmada sedye özelliklerinin tanıtılması ve kayropraktik uzmanlarının spesifik hastalıklarda kayropraktik sedye seçim kriterlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre katılımcıların çoğunluğunun sedyenin taşınabilir olmasının tercihlerini etkilemediğini ifade ettikleri görülmüştür. Katılımcılar, önemli oranda Elite modeli kayropraktik sedyeyi tercih etmektedirler. Katılımcıların en çok Diversified tekniği sevdikleri anlaşılmıştır. Buna karşın en çok kullanılan teknikler Fleksiyon distraksiyon ve Gongstead tekniğidir. Katılımcıların kendi isteklerine göre özel tasarlanmış sedyeleri sevdikleri, malzemenin meşe olmasını tercih ettikleri, sedyelerinin fiyatlarına bakıldığında 100-500 $ aralığının öne çıktığı görülmektedir. Katılımcıların sedyelerinin yerde yüksekliği büyük oranda 18 inç olduğu, sedye uzunluklarının ise 160-180 cm olarak benimsendiği, sedye genişliklerinin ise önemli oranda 35-50 cm olduğu görülmüştür. Katılımcıların önemli oranda sedye ayak bileği uzatması tercih ettiğini, büyük bir kesimin servikal uygulamalarda drop tercih etmediğini, yine servikal uygulamalarda fleksiyon ekstensiyonun tercih edildiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların servikal uygulamalarda ayarlanabilir ped ayak başlıklarını tercih ettiği, servikal bölgede dinlenme için Prone arm rest tercihlerinin olduğu görülmüştür. Torakal bölge uygulamalarında yatağın esnekliğine yönelik tercihlerde katılımcı grubunun önemli ölçüde“sert”tercih ettiği, torakal bölgede ayarlanabilir drop tercih edildiği, yumuşak yatak pad kullanımının benimsendiği anlaşılmıştır. Katılımcıların yine önemli kısmı pelvik traksiyon tercih etmişlerdir. Kayropraktik sedyelerde genellikle hangi hastalıkların tedavi edildiğine yönelik bulgulara bakıldığında ise başı Kronik lomber ağrının çektiği, onu ise Servikal kronik ağrı, Lomber disk hernisi, Temporomandibular disfonksiyon, Servikal disk hernisi ve Kronik torasik ağrının takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
July 2023, 81 pages This study aimed to introduce the characteristics of chiropractic tables and evaluate the selection criteria of chiropractic experts for specific conditions. According to the findings of the study, the majority of participants stated that the portability of the table did not influence their preferences. Participants showed a significant preference for the Elite model chiropractic table. The most favored techniques among participants were the Diversified technique. However, the most commonly used techniques were Flexion-Distraction and Gonstead. Participants expressed a preference for custom-designed tables based on their own preferences, with oak material being preferred. In terms of pricing, the majority of participants indicated a range of $100-$500 for their preferred tables. The height of the tables was predominantly 18 inches, while the length ranged between 160-180 cm and the width between 35-50 cm. Participants showed a significant preference for ankle extension on the table, and a large portion of participants did not prefer drop techniques in cervical applications. Flexion-extension techniques were preferred in cervical applications. Additionally, participants preferred adjustable face cradles for resting during cervical treatments and prone armrests for cervical adjustments. In thoracic applications, participants showed a preference for a firm table, adjustable drop options, and the use of soft mattress pads. Pelvic traction was also favored by a significant number of participants. Regarding the specific conditions treated with chiropractic tables, the findings showed that chronic low back pain was the most common condition, followed by cervical chronic pain, lumbar disc herniation, temporomandibular dysfunction, cervical disc herniation, and chronic thoracic pain.