Psikolojik rahatlık algısının işyeri güvenlik davranışına etkisi: Liman çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of psychological comfort perception on workplace safety behavior: A study on port management employees
- Tez No: 814414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşyeri güvenlik davranışı hem insan kaynağının gözetilmesi hem de çalışma ortamının olası risklerinden çalışanların korunabilmesi için kaçınılmaz bir değer olarak görülmektedir. Ayrıca işletmeler çalışanların güvensiz davranışlar sergilemesiyle birçok olumsuzluk ve problemle karşılaşabilmektedirler. İşyeri güvenlik davranışının araştırılması ve geliştirilmesi bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle, bu araştırmanın amacını psikolojik rahatlık algısının işyeri güvenlik davranışı üzerindeki etkisinin tespit edilmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi TCDD İzmir Alsancak Liman İşletmesi çalışanları içerisinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen toplam 372 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verileri Psikolojik Rahatlık Algısı Ölçeği ve Güvenlik Davranışı Ölçeği olmak üzere iki ölçek kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda, Psikolojik Rahatlık Algısı Ölçeği'nin inisiyatif ve hoşgörü boyutlarının her ikisinin de Güvenlik Davranışı Ölçeği boyutları olan güvenlik uyumu ve güvenlik katılımını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrıca güvelik katılımının yaşa göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen güvenlik davranışının gelişmesine ve engellenmesine yönelik bilgiler araştırma kapsamında değerlendirilmektedir. Araştırma sonuçlarının kuramsal ve pratiğe yönelik uygulamaları sonuç kısmında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Workplace safety behavior is considered an essential value for safeguarding human resources and mitigating potential risks within the work environment. Additionally, businesses may encounter numerous adversities and challenges when employees exhibit unsafe behaviors. Consequently, it is imperative to conduct research and enhance workplace safety behavior in this context. Therefore, the aim of this study is to investigate the influence of psychological comfort perception on workplace safety behavior. The study's sample comprises a total of 372 participants selected through convenience sampling from employees at TCDD Izmir Alsancak Port Operations. The research data were collected using two scales: the Psychological Comfort Perception Scale and the Safety Behavior Scale. The results of the study indicate that both the initiative and tolerance dimensions of the Psychological Comfort Perception Scale positively and significantly impact the dimensions of the Safety Behavior Scale, namely safety compliance and safety participation. Furthermore, it was observed that safety participation exhibits significant variations based on age. Insights obtained from participants were evaluated to enhance and prevent safety behaviors. The theoretical and practical implications of the research findings were discussed in the concluding section.