Ayakta çalışan kişilerde sakroiliak ekleme yapılan kayropraktik hvla tekniğinin; postural denge, eklem hareket açıklığı ve kas kuvvetine olan anlık etkisi
The chiropractic hvla technique informing sacroiliach additional persons which standing work; immediate effect on postural balance, joint movement and muscle strength
  1. Tez No: 814416
  2. Yazar: KARDELEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sakroiliak eklem bir çok kas ve ligamanla birlikte çalışarak, vücut ağırlığını alt ekstremitelere aktarımda görevli olan eklemdir. Sakroiliak ekleme yapılan HVLA Kayropraktik manipülasyonunun eklem biyomekaniğine olumlu etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Ayakta çalışan kişilerde, sakroiliak eklem disfonksiyonu ile ağrıların görülme olasılığı kas-iskelet problemlerinin başında gelmektedir. Ayakta çalışan kişilerde sakroiliak ekleme uygulanan Kayropraktik HVLA tekniğinin; postural denge, eklem hareket açıklığı ve kas kuvvetine olan anlık etkisine bakmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya katılan 40 kişilik gönüllüler randomize olarak manipülasyon grubu ve kontrol grubu olarak 2'ye ayrıldı. 2 grupta da gonyometre, biodex denge sistemi ve microFET®2 ile ölçümler yapıldı. Gonyometre ile sağ-sol genel kalça ve lomber bölge eklem hareket açıklığı ölçümü yapıldı. Biodex denge sistemi ile gözler açık ve kapalı olmak üzere çift ayak postural denge ölçümü yapıldı. MicroFET®2 ile sağ-sol quadriceps ve hamstring kas kuvveti ölçümü yapıldı. Kontrol grubuna başka hiç bir şey yapılmadı ve ölçümlerden 15 dakika sonra ölçümler tekrarlandı. Manipülasyon grubunda ise Kayropraktik HVLA uygulaması yapıldıktan sonra ölçümler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The sacroiliac joint (SIJ) is the joint responsible for transferring body weight to the lower extremities by working with many muscles and ligaments. It has been demonstrated many times that HVLA chiropractic manipulation applied to SIE has positive effects on joint biomechanics. In standing people, the possibility of experiencing pain with SIJ dysfunction is one of the leading musculoskeletal problems. Chiropractic HVLA technique applied to SIJ in standing people; It is aimed to look at the instantaneous effect on postural balance, range of motion (ROM) and muscle strength. Forty volunteers participating in the study were randomly divided into two as manipulation group and control group. In both groups, measurements were made with goniometer, biodex balance system (BSS) and microFET®2. Right-left general hip ROM measurement and lumbar region flexion, extension, right-left lateral flexion measurements were made by goniometer. Bilateral postural balance was measured with BSS with eyes open and closed. Right-left quadriceps and hamstring muscle strength were measured with a microFET®2. Nothing else was done to the control group and the measurements were repeated 10 minutes after the measurements. In the manipulation group, the measurements were repeated after the chiropractic HVLA application.