Sigara içen bireylerde uygulanan speleoterapinin spirometrik parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of speleotherapy applied in smokers on spirometric parameters
- Tez No: 814417
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sigara tüketen bireyler üzerinde yaptığımız çalışma, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan tuz mağaralarının jeografik özelliklerinin terapötik etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 60 kişi katıldı ve rastgele olarak kontrol ve speleoterapi gruplarına ayrıldı. Çalışmada, speleoterapi grubu için IĞDIR Tuzluca Tuz Terapi Merkezi'nde ve kontrol grubu için IĞDIR Fizyodinamik Wellness Merkezi'nde 6 haftalık bir protokol uygulandı. Değerlendirmeler T0 (uygulama öncesinde), T1 (uygulamanın 3. haftasında) ve T2 (uygulamanın 6. haftasında) şeklinde yapıldı. Speleoterapi grubunda (N=30; 13 kadın, 17 erkek) ve kontrol grubunda (N=30; 16 kadın, 14 erkek) solunum egzersizleri programını tamamladı.
Özet (Çeviri)
Our work on individuals who smoke maintains the search for therapeutic centers in the geographical centers of salt caves located in different parts of the world. 60 people between the ages of 18-65 participated in the study and were randomly assigned to the control and speleotherapy groups. In the study, a 6-week protocol performance for speleotherapy in Iğdır Tuzluca Salt Therapy Center for the group and Iğdır Physiodynamic Health Center for the control group. Evaluations were made as T0 (before the application), T1 (in the 3rd week of the application) and T2 (in the 6th week of the application). Speleotherapy attendants (N=30; 13 females, 17 males) and control groups (N=30; 16 females, 14 males) completed the respiratory exercise programs.