Demokrasinin gelişiminde eğitim sistemlerinin rolü: Orta Doğu örneklemi
The role of educational systems in the development of democracy: Middle East sample
- Tez No: 814431
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAYIR KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Demokrasi, ilk çağlardan itibaren uygulanan ve günümüzde ise en yaygın olarak benimsenen yönetim biçimidir. Bir yerde demokrasinin varlığının olabilmesi için aranan ilkeler incelendiğinde, demokrasinin sadece bir yönetim biçimi değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğu anlaşılır. Bu sebeple, bir ülkede demokrasinin inşasında eğitimin rolü inkâr edilemez. İnsanlığın filizlendiği, yazıyı icat ettiği, yerleşik hayata geçerek imparatorluklar kurduğu bölge olan Orta Doğu, son bin yılda Türk-İslam hakimiyetine girmiştir. Son yüzyıla kadar bu bölgede barış ve esenlik hakimken, 1789'da Fransa'da gerçekleşen ihtilal ve sonrasında Birinci Dünya Savaşı'na giden olaylar silsilesi bu bölgede istikrarı günümüze kadar sürecek şekilde bozmuştur. Fransız İhtilali sonrası tüm Dünya'ya yayılan milliyetçilik fikri, bu bölgedeki halkları da etkilemiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ajanlarının da etkileriyle Osmanlı Devleti'ne isyan eden bazı Arap kabileleri, kendilerine verilen bağımsız devlet kurma sözleriyle kandırılmışlardır. Nitekim I. Dünya Savaşından sonra, Türklerin bölgeden çekilmesiyle bağımsızlık hayallerinin gerçekleşeceğini düşünen Araplar, kurulan devletleri en az yarım yüzyıl daha sömürgeci devletlerin pençelerinden alamamışlardır. Orta Doğu bölgesi günümüzde hala batılı emperyal güçlerin etkisi altındadır. Güvenli olmayan bir bölge olarak anılan Orta Doğu, anti demokratik yönetim anlayışları ile Dünya gündeminden bir an olsun düşmemektedir. Bu çalışmanın amacı örneklem olarak seçilen Orta Doğu ülkeleri üzerinden Orta Doğu bölgesinde var olan anti demokratik davranışların nedenini anlamaktır. Bunun içinse çalışmada örneklem olarak seçilen ülkelerin yönetim biçimleri ile eğitim sistemi, eğitimin genel amaçları, genel hedefleri, Sosyal Bilgiler genel amaç ve hedefleri karşılaştırılmıştır. Doküman incelemesi yöntemi kullanarak yerli ve yabancı kaynaklar incelenmiş, betimsel analiz tekniği kullanarak da erişilen bulgular analiz edilmiştir. Erişilen kaynaklar ve yapılan analizlere göre yönetim sistemleri ile eğitim sistemleri arasında organik bir bağ bulunduğu, demokrasinin gelişimine yönetim sistemlerinin olumlu ya da olumsuz kesin bir katkı yaptığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Democracy is the form of government that has been applied since the early ages and is the most widely adopted today. When the principles sought for democracy to exist in a place are examined, it is understood that democracy is not only a form of government but also a way of life. For this reason, the role of education in the construction of democracy in a country cannot be denied. The Middle East, the region where humanity flourished, invented writing, settled and established empires, has been under Turkish-Islamic rule in the last thousand years. While peace and well-being prevailed in this region until the last century, the revolution that took place in France in 1789 and then the sequence of events leading to the First World War has disrupted the stability in this region until today. The idea of nationalism, which spread all over the world after the French Revolution, also affected the peoples of this region. During the First World War, some Arab tribes, who rebelled against the Ottoman Empire under the influence of British agents, were deceived by the promises of establishing an independent state. As a matter of fact, after the First World War, the Arabs, who thought that their dreams of independence would come true with the withdrawal of the Turks from the region, could not take the established states from the clutches of the colonial states for at least half a century.The Middle East region is still under the influence of western imperial powers today. The Middle East, which is known as an unsafe region, does not fall from the world's agenda for a moment with its anti-democratic management understandings. The aim of this study is to understand the reason for the anti-democratic behavior in the Middle East region through the Middle East countries selected as a sample. For this purpose, the management styles of the countries selected as the sample in the study, the education system, the general aims and general objectives of education and the general objectives and targets of the Social Studies course were compared. Domestic and foreign sources were examined by document analysis method, and the findings were analyzed using descriptive analysis technique. According to the sources and analyzes, it has been understood that there is an organic link between the management systems and the education systems, and that the management systems contribute positively or negatively to the development of democracy.