Assessment of nurses' knowledge towards nursing diagnosis in Al- Hilla Teaching Hospitals, Iraq
Irak, Al-Hilla Eğitim Hastanelerindeki hemşirelerin hemşirelik tanısı bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 814430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşirelik tanısı, hemşirelik bakımını yönlendirmek, hedefleri tanımlamak ve hemşirelik girişimleri için temel oluşturmak amacıyla kullanılır. Bu çalışma, Irak'taki Al-Hilla Eğitim Hastanelerinde hemşirelerin hemşirelik tanı bilgilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Çalışma, 1 Haziran 2022 ile 1 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve İmam Al-Sadiq Hastanesi, Al-Hilla Eğitim Hastanesi ve Marjan Hastanesi'nden 200 örneklem seçilmiştir. Çalışmanın verilerinin toplamasında iki bölümden oluşan veri toplama formu kullanılmıştır. Birinci bölümde, hemşirelerin demografik özelliklerine ilişkin six soru, ikinci bölümde ise hemşirelerin tanılama bilgisine ilişkin yirmi soru almaktadır. Araştırma verilerini analiz etmek için SPSS for Windows 26.0 yazılım paketi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (frekans, yüzde, min-maks değerler, ortalama, standart sapma), Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Bonferroni korelasyonu kullanılmıştır. Çalışmada hemşirelerin yaşı (p=0.021), cinsiyeti (p=0.282), medeni durumu (p=0.058), eğitim düzeyi (p=0.161), çalışma alanı (p=0.263) ile hemşirelik tanıları bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hemşirelik tanıları bilgi düzeyi ile hemşirelerin deneyim yılları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır (p=0.009). Çalışma ayrıca hemşirelik tanıları hakkında hemşirelerin iyi düzeyde bilgi sahibi olduklarını göstermiştir. Çalışmada, katılımcıların hemşirelik tanıları hakkındaki genel bilgi düzeyinin iyi olduğu ve hemşirelerin hemşirelik tanıları hakkındaki bilgi düzeyleri ile deneyim yılları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nursing diagnosis directs nursing care, defines goals, and serves as the foundation for nursing interventions. The study assesses nurses' knowledge of nursing diagnosis at Al-Hilla Teaching Hospitals, Iraq. The study is a descriptive cross-sectional study. The study was conducted between 1 June 2022 and 1 September 2022, and 200 samples were selected from Imam Al-Sadiq Hospital, Al-Hilla Teaching Hospital, and Marjan Hospital. A data collection form consisting of two parts was used to collect the study's data. The first part includes six questions about the nurses' demographic characteristics, and the second part includes twenty questions about the diagnostic knowledge of the nurses. The SPSS for Windows 26.0 software suite was used to analyze the research data. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, min-max values, mean, standard deviation), Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test and Bonferroni correlation were used in data collection. The study showed There are no statistically significant differences between the nurses' age (p=0.021), gender (p=0.282), marital status (p=0.058), educational level (p=0.161), area of work (p=0.263) and knowledge of the nursing diagnosis. There is a statistically significant difference in years of experience for nurses in terms of their knowledge of nursing diagnoses (p=0.009). The study further demonstrated that nurses had good knowledge of the nursing diagnosis. In the study, it was concluded that the general knowledge level of the participants about nursing diagnoses was good, and there was a significant difference between the nurses' knowledge about nursing diagnoses and their years of experience.