Larenjektomi ameliyatı geçiren hastalarda yaşam kalitesini ve hastalığa uyumu artırmaya yönelik 'hastalığa uyum kitapçığı'nın etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the 'adaptation to disease manual' for increasing the quality of life and adjustment to the disease in patients undergoing laryngectomy surgery
  1. Tez No: 814470
  2. Yazar: SEDEF TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Larenks kanseri tanısı alan hastaların geçirdiği cerrahi tedavi sonrasında yaşam kalitelerinde gözle görülür fark olmaktadır. Bu araştırma total ve parsiyel larenjektomi ameliyatı geçiren hastalarda hastalığa uyum kitapçığı verilerek ve verilmeden hastalığa uyumlarını (SUKDÖ) ve yaşam kalitelerini (Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği) değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırma yarı-deneysel desende ön test son test tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini özel bir vakıf hastanesi ve özel bir kliniğe başvuran larenks kanseri tanısı almış, total veya parsiyel larenjektomi ameliyatı geçiren ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 34 hasta oluşturmuştur. Veri toplama süreci Eylül 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada kullanılan Yaşam Kalitesi Ölçeği' nin Cronbach's alpha değeri 0,822 olarak, Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği' nin Cronbach's alpha değeri 0,806 olarak bulunmuştur. Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ön test değerine (x̄=36,560) göre sosyal uyum kendini değerlendirme son test değerindeki (x̄=42,290) artış anlamlı bulunmuştur (t=-6,061; p=0,000
Özet (Çeviri)
After the surgical treatment of patients diagnosed with laryngeal cancer, there is a noticeable difference in their quality of life. This study aimed to evaluate the compliance with the disease (SASS) and quality of life (Washington University Quality of Life Scale) in patients who had undergone total and partial laryngectomy surgery, with or without a disease compliance booklet. The research was carried out in a quasi-experimental design with a pre-test post-test design. The sample of the study consisted of 34 patients who applied to a private foundation hospital and a private clinic, diagnosed with laryngeal cancer, underwent total or partial laryngectomy, and volunteered to participate in the study. The data collection process was carried out between September 2022 and October 2022. The Cronbach's alpha value of the Quality of Life Scale used in the study was found to be 0.822, and the Cronbach's alpha value of the Social Adjustment Self-Evaluation Scale was found to be 0.806. The increase in the social adjustment self-assessment post test value (x̄=42,290) compared to the Social Adaptation Self-Evaluation Pre test value (x̄=36,560) was significant (t=-6.061; p=0.000