Dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda deliryum ve ilişkili faktörler
Delirium and related factors in patients hospitalized in the internal intensive care unit
- Tez No: 814471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ZENGİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda deliryum ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Temmuz 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye yoğun bakım ünitesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini dahiliye yoğun bakım ünitesine yatan 103 hasta oluşturmuştur. Çalışma verileri, Hasta Tanıtım Formu, Glasgow Koma Skalası (GKS), Yoğun Bakım Ünitesi Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (YBÜ-KDÖ), Hemşirelik Deliryum Tarama Ölçeği (H-DTÖ) ve Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri SPSS (IBM SPSS Statistics 26) adlı paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Yaş sınıflarına göre SMMT skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (F=4,376; p=0,006). Eğitim düzeylerine göre H-DTÖ skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (χ2=12,504; p=0,006). Birlikte yaşanılan kişilere göre SMMT skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-2,246; p=0,025). Nazogastrik tüp (NG) kullanım durumuna göre H-DTÖ skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-2,316; p=0,021). NG kullanım durumuna göre SMMT skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-2,695; p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in order to investigate delirium and related factors in patients hospitalized in the internal medicine intensive care unit. Material and Method: The study was conducted in the internal medicine intensive care unit of Diyarbakır University of Health Sciences, Gazi Yaşargil Training and Research Hospital between July 2022 and February 2023. The study sample consisted of 103 patients who were hospitalized in the internal medicine intensive care unit. The study data were collected using the Patient Information Form, the Glasgow Coma Scale (GCS), the Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAMICU), the Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC) and the Standardized Mini Mental Test (SMMT). The data of the study were analyzed using the SPSS (IBM SPSS Statistics 26) package program. Results: There was a statistically significant difference in SMMT scores according to age groups (F=4.376; p=0.006). A statistically significant difference was found in terms of Nu-DESC scores according to education levels (χ2=12.504; p=0.006). There was a statistically significant difference in SMMT scores according to cohabitants (Z=- 2.246; p=0.025). A statistically significant difference was found in terms of Nu-DESC scores according to use of nasogastric tube (NG) (Z=-2.316; p=0.021). There was a statistically significant difference in SMMT scores according to use of NG (Z=-2.695; p=0.007).