Geleneksel giyim kuşamımızın Türk halk oyunları açısından değerlendirilmesi
The Observation and classification of traditional costuming in Turkish folk dances
  1. Tez No: 81448
  2. Yazar: MERİH OLDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT ( en fazla 2S0 sözcük ) : (TÜBİTAK / TURDOK'un Abstrat Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZET Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde, Cumhuriyet 'in ilanından günümüze kadar geçen dönem içinde, Türkiye'nin Kültür Tarihi ile ilgili derinlemesine ve genişlemesine çalışmalar son yıllarda çoğalmakla birlikte, Türkiye'nin Giyim Bölgeleri'ni içeren bilimsel nitelikte fazla çalışma yapılmamıştır. Özellikle Türkiye'nin kültürel yapısından (yaşam biçimleri) kaynaklanan ve giyim bölgelerinde görülen önemli değişim, yaşam biçimlerinin değişmesi doğrultusunda olmaktadır. Bu bakımdan çalışmamız Türkiye'nin geleneksel giyim kuşamını, değişimleri ve bunun nedenleri ile ele alınması gereken önemli bir kültürel olayı olduğunu amaç edinmiştir. Sahne sanatları arasında yerini gittikçe sağlamlaştıran Türk Halk Oyunlarının günümüz teknolojisinden yararlanması, bu doğrultuda da geleneksel giyimin sahne kostümü şeklini alması kaçınılmazdır., Doğruyu ve güzeli amaçlayan bizlerin, gelişme kaydeden bu kültür değerimizin bilimsel çalışmalar çerçevesinde ilerlemesi gerçeği ve yapılabilecek müdahalelerin nasıl olabileceği konusunda örneklerin oluşturulması çalışmaları, tezimizin son bölümünü oluşturmuştur. 145
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAT ( en fazla 250 sözcük ) : SUMMARY Researches that made by detaily and widely about cultural history of Turkey are increasing day by day however this is not much sciencefic works which includes the regional costuming of Turkey from establishing Turkish Republic till nowaday. The main source of important variation which seen on local wearing is culturel structure of Turkey and it depends on changing life styles according to modernism. For this reason our thesis purposes to search traditional costuming and the reason of it is differences. We believe that it is remarkable culturel event. The place of Turkish Folk Dances between stage arts is getting strongthan. It is inevitable that Turkish Folk Dances will use nowaday tecnology and traditional costuming will change to stage costuming by this way. In conclusion, this cultural value (traditional costuming) is developing by sciencefic works. What can we do any more? The answer of this question and our efforts to avaible interferences are the last part of our thesis. ^SSSSS^mkrö^ 146