İnsan kaynakları yönetiminin etkinliğinde iletişim
Communication on human resources management effectiveness
  1. Tez No: 81453
  2. Yazar: BERİL AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BÜLEND GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET İnsan kaynaklan yönetimi (İKY), genellikle insan kaynağının yönetimine stratejik bir yaklaşımı ifade etmekte, İK politikalarının işletme politikalarına entegrasyonunun önemini vurgulamakta ve de çalışanlarını bağlılığı, adaptasyonu ve yüksek beceri ve performansıyla rekabet avantajı sağlanmasında en değerli öz kaynak olarak görmektedir. Örgütte çalışanlara, veya insan kaynağına, yönelik tüm temel faaliyetlerin yönetilmesi ve de etkili yönetilmesi gerekmektedir. İnsanlar aracılığı ile işlerin yapılması süreci olan İKY, insan kaynağının elde edilmesi, insan kaynağının geliştirilmesi, performans yönetimi, ödül yönetimi, ve de örgütsel iletişimin önemli bir rol üstlendiği örgüt içindeki ilişkilere kadar geniş bir faaliyet alanım kapsamaktadır. Herkesin kendisini etkileyen planlar, politikalar hakkında bilgilendirildiği, yukarıya doğru ve yatay iletişimin teşvik edildiği iki yönlü iletişim süreci olarak tanımlanan örgüt içi iletişim, belirli amaçlan gerçekleştirmek üzere biraraya gelmiş olan tüm gruplar için önemli olmuştur ve de gelecekte daha da önemli olacaktır. Çünkü örgütler açısından tüm faaliyetlerin planlanmasında, koordinasyonunda ve yürütülmesinde yeterli ve etkili düzeyde iletişim bir gerekliliktir. Eğer örgütler, insan kaynağının etkili yönetiminde iletişime gereken önemi verirlerse, örgütsel etkinlik anlamında olumlu bir örgüt iklimi yaratabilmekte, çalışanlann motivasyon ve tatminini, adaptasyonu ve örgütsel performansı arttırabilmektedir. Örgütsel etkinlik anlamındaki tüm bu göstergeler ise bir geri bildirim sürecinde insan kaynaklan yönetimini besleyerek etkinliğini arttırmasına katkıda bulunmaktadır. İnsan kaynağının yönetiminde iletişime verilen önem, arzu edilen örgütsel amaçlann başanlması adına etkinliğin arttmlması için, sadece ÎK yöneticilerine yeni görev ve sorumluluklar getirmemekte, örgütün dış iletişiminden olduğu kadar iç iletişim ve personelle kurulan ilişkilerden de sorumlu olan halkla ilişkiler yöneticilerine de yeni görev ve sorumluluklar getirmektedir. İK yöneticileri, iletişim veya halkla ilişkiler yöneticileri ile kurduklan stratejik ittifaklardan faydalanabilmededir. İK yöneticileri ile dirsek teması içinde çalışması gereken halkla ilişkiler yöneticileri, insan kaynağının etkili yönetimine katkıda bulunup arzu edilen örgütsel amaçların başanlmasına yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human resource management (HRM) usually refers to the strategic management of an organization's people and emphasizes the importance of integrating HR policies with business objectives, sees this as involving treating employees as valued assets, a source of competetive advantage through their commitment, adaptability, and high quality of skills, performance and so forth. Fundamental activites pertaining to all the employees, or human reources, of an organization must be managed and managed effectively. HRM, which is about a process in which things are done through people encompasses a wide range of activities such as staffing (resourcing), human resources development, performance management, reward management, and relations within an organization where organizational communication is of great importance. Internal communication which is defined as as a two-way process where all concerned are kept informed of the policies and plans affecting them, and where upward and lateral communication is also encouraged, has been important for all kinds of groups who came together to perform certain sets of goals and is going to be much more important for goal attainment as effective and sufficient communication is a 'must ' in order to plan, coordinate and implement activities. If organizations pay special attention to communication for the effective management of human resources, this may create a positive organizational climate, and increase motivation and satisfaction, adaptation and organizational performance which, in turn, feed HRM and increase its effectiveness through a feed-back process. The great importance attached to communication in managing human resources burdens not only HR managers with new tasks and responsibilites but also public relations (PR) managers as they are not only in charge of external communication but also internal communication and relations with personnel to increase the effectiveness for the sake of performing the desired organizational goals. HR managers might benefit from strategic alliances with communication or PR managers. PR managers, who should work 'hand-in-glove' with HR managers, might contribute to the effective management of HR, and also help to attain desired organizational goals. ICC ÎÛX.c'?JKÖ6»ETİMKöaOMI