Kültürel hafıza ve kişilik ilişkisi üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on the relationship between cultural memory and personality
  1. Tez No: 814547
  2. Yazar: ÜLKÜ KEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kültür birçok disiplinin araştırma alanına giren ve çeşitli tanımları olan bir kavramdır. Hafıza ise bilgilerin, deneyimlerin, gelenek-görenek gibi kültürel ögelerin zihnimize depolandığı bellektir. Hafıza türlerinden biri olan kültürel hafıza topluma ait kültürel ögelerin hafızada depolanması ve nesiller boyunca aktarılmasıdır. Kültürel hafızamızda yer edinmiş bilgiler resim, müzik, mekân, koku, ses vb. aracılar sayesinde hatırlanabilmektedir. Kişilik ise insanın doğumuyla başlayan içsel ve çevresinin etkisiyle gelişen, kişiye özgü davranışlardır. İnsan kişiliği hafıza sayesinde oluşur. Kişiliğin oluşumunu kültür önemli oranda etkilemektedir. İnsan kültürel hafızaya sahip bir topluma doğmaktadır ve kişiliğin oluşmasında rol alır. Kültürel hafıza kişiliğin gelişmesindeki etkileri kişinin davranışlarında, duygularında, inancında ve ürettiklerinde gözlemlenmektedir. Kültürel hafızanın aktarımında ve hatırlanmasında görsel ürünler (resim, tablo, film, video vb.) aktif rol almaktadır. Sanatın temel özelliklerinden birisi de insanların deneyimlerinin, geleneklerinin ve kültürünün korunması, saklanması ve hatırlanmasına yardımcı olmasıdır. Kişilik de kişinin ürettiği müzik, resim, film, yemek vb. ürünleri etkilemektedir. Kültürel hafızanın kişilik ile ilişkisinin sanat eserlerinde de gözlemlenmesi mümkündür. Tez çalışmasının amacı kültürel hafıza ile kişilik ilişkisinin sanatta temsilinin görünümleri üzerine görsel incelemeler yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Culture is a concept that is in the research area of ​​many disciplines and has various definitions. Memory is the storage of information, experiences, cultural items such as traditions in our mind. Cultural memory, which is one of the memory types, is the storage of cultural elements belonging to the society in memory and transferring them through generations. Information that has taken place in our cultural memory is painting, music, place, smell, sound, etc. can be remembered through intermediaries. Personality is a behavior specific to a person that begins with the birth of a person and develops under the influence of his inner and environmental. Human personality consists of memory. Culture significantly affects the formation of personality. A person is born into a society with cultural memory and takes part in the formation of personality. The effects of cultural memory on the development of personality are observed in the behavior, emotions, beliefs and productions of the person. Visual products (pictures, paintings, films, videos, etc.) take an active role in the transfer and recall of cultural memory. One of the main features of art is that it helps people to preserve, store and remember their experiences, traditions and culture. Personality also affects the products produced by the person such as music, pictures, movies, food, etc. It is also possible to observe the relationship between cultural memory and personality in works of art. The aim of the thesis is to make visual examinations on the representation of the relationship between cultural memory and personality in art.