Development of a mobile app tracking stats and goals of young basketball players: Design-based research
Genç basketbol oyuncularının istatistiklerini ve hedeflerini takip eden bir mobil uygulamanın geliştirilmesi: Tasarım tabanlı araştırma
  1. Tez No: 814548
  2. Yazar: RAMAZAN TAŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KOCAEKŞİ, DOÇ. DR. İLKER USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın amacı genç erkek basketbol oyuncularının istatistiklerini ve hedeflerini takip eden bir mobil uygulama geliştirmektir. Tasarım tabanlı olan bu araştırma: tasarımın planlanması, oluşturulması ve geliştirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Planlama aşamasında literatür analizi, hedef kullanıcıların dijital özelliklerinin analizi, norm geliştirme analizi, rakip analizi ve paydaş (yazılım geliştiricisi ve logo tasarımcısı) görüşmeleri kullanılmıştır. Geliştirme aşamasında yazılım geliştiricisinin kullandığı teknolojiler ve ilk tasarım sunulmuştur. İyileştirme aşamasında ise, oyuncuların uygulamaya dair deneyimleri ve görüşleri nitel kullanılabilirlik testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, her üç aşamanın tüm nicel ve nitel bulgularını birleştirmek için karma yöntem bütünleştirici analiz olarak ortak gösterim ve anlatı kullanılmıştır. Genel olarak, planlama aşamasında elde edilen bulgular, geliştirme aşamasında kullanılırken; planlama ve geliştirme aşamasının bulguları, tasarımın iyileştirme aşaması için kullanılmıştır. Sonuç olarak, Stats&Goals isimli mobil uygulamanın oyuncuların maç performansı istatistiklerini izlemelerine, performanslarını akranlarıyla karşılaştırmalarına ve bireysel olarak performans hedefleri belirlemelerine yardımcı olduğu bulunmuştur. Ayrıca, araştırma sonucunda benzer uygulamaların geliştirilmesi için bir protokol önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to develop a mobile application that tracks the statistics and goals of young male basketball players. This design-based research consists of three phases: planning, developing, and improving the design. In the planning phase, literature analysis, target users' digital characteristics analysis, norm development analysis, competitor analysis, and stakeholder (software developer and logo designer) interviews were used. In the development phase, the technologies used by the software developer and the initial app design were presented. In the improvement phase, the experience and opinions of the players for the application were analyzed with the qualitative usability test. Furthermore, joint displays and narrative were used as mixed method integrative analysis to combine all the quantitative and qualitative findings of all three phases. Overall, while the findings of the planning phase were used for the development phase; the findings of the planning and development phase were used for the improvement phase of the design. In conclusion, the mobile app named Stats&Goals was found to help players track match performance statistics, compare their performance with their peers, and set performance goals individually. Furthermore, a protocol was recommended for the development of similar applications.