Ebeveyni boşanmış yetişkinlerde ayrılma kaygısı ve terk edilme şemasının bağlanma stilleri açısından açıklanması
- Tez No: 814563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ebeveyni boşanmış yetişkinlerde ayrılma kaygısı ve terk edilme şemasının bağlanma stilleri açısından açıklanmasıdır. Araştırma 2022-2023 yıllarında dört ay boyunca Türkiyede yaşayan 260 kişi ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi ve Terk Edilme Şema Alt Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS25.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, yetişkin ayrılma kaygısı, korkulu bağlanma stili, saplantılı bağlanma stili ve terk edilme şeması değişkenleri arasında pozitif anlamlı düzeyde, güvenli bağlanma stili ve kayıtsız bağlanma stili ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda gerçekleştirilen basit doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, korkulu ve saplantılı bağlanma stili değişkenleri ayrılma kaygısı ve terk edilme şeması değişkenlerini anlamlı ve olumlu bir şekilde yordamaktadır. Ancak, güvenli ve kayıtsız bağlanma stilinin ayrılma kaygısı ve terk edilme şemasını istatistiksel olarak yordamadığı görülmüştür. Bu çalışma, ebeveyni boşanmış yetişkinlerle çalışan ruh sağlığı uzmanlarına yönelik olarak, bu kişilerin kendi ilişkilerindeki ayrılmakla ya da terk edilmekle ilgili kaygılarını çalışırken güvensiz bağlanma stillerinin etkili olabileceğini önemsemeye ve anlamaya yönelik yardımcı olabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain separation anxiety and abandonment schema in adults who have experienced parental divorce in terms of attachment styles. The study was conducted with 260 individuals residing in Turkey for four months between 2022 and 2023. The data of the study were obtained using the Adult Separation Anxiety Scale, Relationship Scales Questionnaire, Abandonment Schema Subscale, and a Demographic Information Form. The SPSS 25.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) package program was used for data analysis. According to the results of the research, there was a significant positive relationship between adult separation anxiety, fearful attachment style, preoccupied attachment style, and abandonment schema variables. However, no significant relationship was found between secure attachment style, dismissive attachment style, and the variables of separation anxiety and abandonment schema. According to the results of simple linear regression analysis conducted in line with the main aim of the research, the fearful and preoccupied attachment style variables significantly and positively predicted separation anxiety and abandonment schema variables. However, it was observed that secure and dismissive attachment styles did not statistically predict separation anxiety and abandonment schema. This study provides findings that can be helpful in emphasizing and understanding the impact of insecure attachment styles when working with mental health professionals who work with adults who have experienced parental divorce in relation to their concerns about separation or being abandoned in their own relationships.