Televizyonda haber-magazin programlarının görsel söylemi, örnek çalışma: Arena ve A Takımı programları
Visiual discourse in television news-magazine programmes case study: Arena and A Takımı programmes
  1. Tez No: 81457
  2. Yazar: ALEV FATOŞ KAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
172 ÖZET Televizyon haberciliğinin en çok izleyici çeken ve prime-time denilen birinci kuşak saat diliminde yayınlanan programlarından biri televizyon haber magazin programlarıdır. Anlatı formu içinde iletilen bu programların söze dayalı haber söylemleri kadar görüntüye dayalı görsel iletişimleri de özenle ve belli bir yönlendirme ve anlam yaratmak için hazırlanmaktadır. Televizyon aracının kendine özgü niteliklerinden dolayı pekçok görüntü öğesi; teknik kodlar, ses kodlan, beden dili dediğimiz sözsüz iletişim kodlan, efekt ve müzik gibi ses kodlan, kurgulama belli amaçlar doğrutusunda seçme/birleştirme aşamalarından geçmektedir. Tezde görüntü kodlarım temel anlam gösterenleri, ortaya koyduklan anlamı ise temel anlam gösterilenleri ve yananlam olarak kabul ederek göstergebilimsel çözümleme yapılmakta ve bu programlarda görüntünün önemi ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
173 ABSTRACT News magazines which are one of the most attractive and favorite programs of TV news usually take place in prime-time of daily schedule. News programs are prepared and transmitted in narrative form. Visual communication or visual part of these programs is edited to create a manupulative meaning and as important as news discourse. When we have compared television programs to other narrative forms we have found some typical codes as technical codes; ( as camera angles, camera movements, framing, lighting) audio codes (as music, dialogues and sound effects), nonverbal communication codes and some symbolic codes. These codes are first chosen and then edited to make sense and create some effects or manupulation on audience. Denotative and connotative analysis of the texts are applied by using semiotics analysis in this study.