Osteokondral lezyonların sağaltımında trombositten zengin plazmanın etkinliğinin araştırılması: deneysel rat modeli
Investigation of the effectiveness of thrombocyte-RİCH plasma in the treatment of osteochondral lesions: Experimental rat model
  1. Tez No: 814594
  2. Yazar: RECEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada eklem içi monosodyum iodoasetat (MIA) enjeksiyonu ile oluşturulan deneysel modelde osteoartritisin (OA) sağaltımında trombositten zengin plazma (TZP) enjeksiyonunun etkinliğinin klinik ve radyografik olarak izlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deneysel modelde OA oluşturmak için; toplam 24 ratta intraperitoneal 8 mg/kg ksilazin + 60 mg/kg ketamin ile oluşturulan genel anestezi altında sağ genu eklemi içerisine aseptik koşullarda 50 mikrolitre serum fizyolojik içerisinde 3 mg monosodyum iodoasetat çözeltisi enjekte edildi. İki hafta süre ile ratların genu eklemi klinik ve radyolojik olarak izlendi. OA gelişimi sonucu ratlar rastgele TZP (12 rat) ve kontrol (12 rat) grubu olarak ayrıldı. TZP grubundaki ratlara sağ genu eklemine intraartiküler 0.15 ml TZP enjekte edildi. Kontrol grubuna 0.15 ml serum fizyolojik enjekte edildi. Her iki grupta monosodyum iodoasetat uygulanması öncesi ve sonrasında 15., 30., 45. ve 60. günlerde klinik olarak arka bacak postüründe şekillenen değişiklikler izlendi, diz çevresi ve canlı ağırlık artışı kaydedildi. Tüm gruplardaki hayvanların sağ genu eklemlerinin, Anterior/Posterior (AP) ve Medio/Lateral (ML) pozisyonda röntgenleri deneme öncesi ve sonrasında 15., 30., 45. ve 60. günlerde alındı ve skorlandı. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler, Bacak Postür Skorlaması (BPS) sonuçlarında gruplar arasında periyodik ölçümlerde bir fark olmadığını gösterdi. Diz çevresi ölçümlerinin TZP grubu lehine artış gösterdiği izlendi. Canlı ağırlık kazanımı gruplar arasında ilk 2 ölçümde anlamlı iken sonraki dönemlerde fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, it was aimed to clinically and radiographically monitor the effectiveness of platelet-rich plasma (PRP) injection in the treatment of osteoarthritis in the experimental model created by intra-articular injection of monosodium iodoacetate. Material and Methods: To create OA in the experimental model; In a total of 24 rats, 3mg sodium iodoacetate solution in 50 microliter saline was injected into the right genu joint under general anesthesia with intraperitoneal 8 mg/kg xylazine + 60 mg/kg ketamine under aseptic conditions. The genu joint of the rats was followed clinically and radiologically for two weeks. As a result of the development of OA, the rats were randomly divided into PRP (12 rats) and control (12 rats) groups. The rats in the PRP group were injected intraarticularly with 0.15 ml PRP into the right genu joint. The control group was injected with 0.15 ml of saline. Clinically, changes in hind leg posture were observed on the 15th, 30th, 45th and 60th days before and after monosodium iodoacetate administration in both groups, knee circumference and body weight gain were recorded. X-rays of the right genu joints of the animals in all groups in Anterior/Posterior (AP) and Medio/Lateral (ML) positions were taken and scored on the 15th, 30th, 45th and 60th days before and after the experiment. Results: In the statistical analysis, Leg Posture Score (BPS) showed that there was no difference between the groups in periodic measurements. It was observed that the knee circumference measurements increased in favor of the PRP group. While the live weight gain was significant between the groups in the first 2 measurements, there was no difference in the following periods.