Alman kurt ve Türk çoban (Kangal) ırkı köpeklerin omuz ve dirsek eklemlerinde osteochondrosis lezyonlarının dağılımının incelenmesi
  1. Tez No: 38112
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
87 7. ÖZET Bu çalışmada Alman Kurt ve Türk Çoban (Kangal) ırkı köpeklerin omuz ve dirsek eklemlerinde Osteochondrosis lezyonlarının dağılımı incelenmiştir. Klinik yönden bir şikayeti olup olmadığı dikkate alınmaksızın her iki cinsiyetten 4-19 aylık periyodundaki 1 17 Alman Kurt ve 52 Türk Çoban ırkı, toplam 169 köpeğin klinik ve radyolojik muayenelerle osteochondrosis lezyonlan yönünden incelenmeleri yapılmıştır. Omuz ve dirsek eklemlerinde osteochondrosis ile ilgili lezyonlar belirlenen 70 olgu çalışma materyali olarak izlenmiştir. 117 Alman Kurt köpeğinin 53' ünde (%45), 52 Türk Çoban köpeğinin 17' sinde (%32) omuz ve dirsek eklemlerindeki lezyonlar osteochondrosis lezyonlan yönünden şüpheli olarak değerlendirilmiştir. Bu lezyonların ırklara göre dağılımı ise; %76' sını Alman Kurt %24' ünü Türk Çoban köpeklerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışmalarımızda 169 köpeğin; omuz eldeminin ekstensiyon durumunda M/L pozisyonda 434, dirsek ekleminin fleksiyon durumunda M/L ve ekstensiyon durumunda A/P pozisyonda 788 radyografi alınmıştır. Ayrıca osteochondrosis lezyonlan yönünden şüpheli 10 olgunun bilateral omuz eklemine pozitif kontrast artrografi uygulanmıştır.88 Omuz ekleminde OC lezyonları belirlenen olgu sayısı 48' dir. Bunlar; 8 olguda unilateral caput humeri' nin caudo-central bölgesinde subchondral defekt, 28 olguda caput humeri' nin dorso-caudal kenarının net olarak görülmemesi, 14 olguda caput humeri' nin dorso-caudal kenarında düzleşme, 23 olguda caput humeri' nin normal görünümü olan yuvarlak yapıda olmaması, 9 olguda da collum humeri' de mahmuz şeklinde üremeler olarak belirlendi. Dirsek ekleminde OC lezyonları belirlenen olgu sayısı 39' dur. Bunlar; 12 olguda anconeal process' in ulna' nin diafîzi ile birleşmesinde yetersizlik, 8 olguda anconeal process' de ve ulna ile birleşme yerinde ossifikasyon yetersizliği, 3 olguda anconeal process' in bulunmaması, 16 olguda humeroulnar eklem aralığında eşitsizlik, 8 olguda caput radii' nin lateralinde soliter susam kemiği parçası olarak saptandı. Omuz eklemine pozitif kontrast artrografi uygulanan 10 olgunun 6' smda caput humeri' nin caudo-central bölgesinde eklem kıkırdağında 3 mm. den 5 mm. ye kadar değişen bir kalınlaşma belirlenmiştir. Olguların bazılarında OC ile ilgili tek bir lezyon olduğu gibi, bazılarında birkaç lezyonun bir arada bulunduğu saptandı. Yine aynı şekilde olguların bir kısmımn sadece omuz veya dirsek ekleminde lezyonun lokalize olduğu görülürken, bazılarında benzer lezyonlann her iki eklemde de yer aldığı belirlendi.89 Olgularımızı oluşturan köpeklerin diğer kardeşlerinin 4-6 aylık yaş periyoduna kadar fiziki muayene ile seleksiyona tabi tutulması, doğan bütün yavruların klinik muayene ve radyolojik kontrol olanağım ortadan kaldırmıştır. OC lezyonlanmn oluşumunda en büyük etken olarak belirtilen hızlı büyüme ve ağırlık artışı, olgularımızdaki yetersiz beslenme nedeniyle bu lezyonlann dağılımım şüphesiz etkilemiştir. Ayrıca, yetiştiricilikte köpeklerin sadece fiziki muayene ile seleksiyona tabi müılmalan OC lezyonlanmn dağılımında da etken olmuştur. Bu nedenledir ki, OC lezyonlanmn ırk mcidensinin belirlenmesinde ve gerçek verilerin ortaya çıkartılmasında hastalığın oluşumunu etkileyebilecek dış etkilerin söz konusu olmadığı bir çalışmanın gerçekleştmlmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
90 8. SUMMARY In this study, the distribution of OC lesion at shoulder and elbow joints of Turkish Shephard Dog and German Shephard Dog had researched. All 169 dog (117 German Shephard Dog, 53 Turkish Shephard Dog) both male and female and 4-19 months old puppies which didn' t take into consideration whether they had a clinical problem or not the radiological and clinical checks were performed considering OC lesion had been examined. In 70 cases in elbow and shoulder joint had observed as study materials. The lesion in shoulder and elbow of 53 out 117 German Shephard Dog and 17 out of 52 Turkish Shephard Dog were suspicious about osteochondrosis The distribution of this lesions according to their breeds were; 76 % German Shephard Dog, 24 % Turkish Shephard Dog. 788 radiographics of 169 dogs with extended shoulder joint M/L position 434, with flexed elbow joint M/L position extended A/P position were taken, Positive contrast artrography of 10 cases which were suspectible of osteochondrosis were performed.Q 1 In 48 case OC lesions at shoulder had detected. These were; in case; there were subchondral defect at caudo-central area of unilateral caput humeri, in 28 cases; the dorso-caudal side of caput humeri couldn' t seen., in 14 case, there were flattening at dorso-csudal side of caput humeri in 23 case; the caput humeri hadn' t m normal spherical shape, in 9 cases there were hipertrophies like spur at collum humeri. In 39 case the OC lesion had detected at elbow These were; in 12 case; there were insufficency at connection between anconeal process and disphysis of ulna, in 8 case; ossification at anconeal process and the connection area between ulna with anconeal process had seen, in 3 case; the anconeal process had disappeared in 16 case; there were inequality at humeruinar joint space, in 8 case; the soliter detected at the lateral side of caput radii do sessam bone. In 6 of 10 case at shoulder joint the caudo-central area of the caput humeris articular cartilage thickened 3 mm to 5mm which had been deteched by positive contrast artrography. We found that in some cases, had only one lesion however in some had more than one lesion. In the same way we detected the lesion on both shoulder and elbow- joint however sometimes the lesions located only on one joint.92 The puppies which were 4-6 months old selected by physical checks because of this we didn' t need clinical and radiological checks. In forming of OC lesions the great factors are growing fastly and weigh increase also had nutrition affected our cases in forming of OC lesions. Furthermore the contribution of OC lesions affected by the breeders who select the dogs by looking only its physical condition. Breed incidence determination and dates which were suspectible affects of OC lesions hadn' t environmental causes.