53 numaralı ve 1702-1706 tarihli masraf defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (vr. 30a-62b)
Transcription and analysis of the expenditure book numbered 53 and dated 1702-1706 (pp. 30a-62b)
  1. Tez No: 814596
  2. Yazar: İLYAS YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEĞERLİ VELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Osmanlı'da Hazine-i Hümayun Masraf Defterleri, devlete ait nakit, kıymetli eşya ve bunlarla ilgili evrakın saklanıp korunduğu yer olan Hazine-i Hümayun'un gelir ve giderlerini kaydeden defterlerdir. Bu tez kapsamında 53 numaralı ve 1702-1706 tarihli Hazine-i Hümâyûn Masraf Defteri'nin 30a-62b arası varaklarının transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızda öncelikli olarak hazine, iç hazine, dış hazineye ve Ceyb-i Hümâyûn'a değinildikten sonra Hazine-i Hümâyûn masraf defterleri hakkında bilgi verilmiştir. Akabinde 53 numaralı defterin mahiyeti ve fiziki yapısına değinilmiştir. Osmanlı Devleti'nin mali işleyişini anlamak için önemli bir kaynak olan Hazine-i Hümâyûn masraf defterleri hem kaydedildiği dönemin özelliklerini yansıtmaktadır. Bu çalışmada, defterde yer alan ödeme yapılan para birimleri ve miktarları, devletin üst düzey görevlileri ve valide sultanlara verilen hediyeler gibi konular incelenmiştir. Ayrıca, devletin hangi alanlara ne kadar harcama yaptığı ve bu harcamaların nasıl karşılandığı da ortaya konulmuştur. Osmanlı Devleti'nin 1702-1706 yılları arasındaki masraflarını gösteren defter, II. Mustafa'nın tahttan indirildiği ve yerine III. Ahmed'in geçtiği bir dönemi kapsamaktadır. Bu defter sayesinde, bu iki padişahın sosyal ve ekonomik yönden nasıl bir devlet yönettikleri hakkında bilgi ve belgelere erişilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the Treasury Expense Books are the books that record the income and expenses of the Treasury, which was the place where the state's money, valuables and related documents were kept and protected. Within the framework of this thesis, the transcription and analysis of pages 30a-62b of the Treasury Expense Book, numbered 53 and dated 1702-1706, were carried out. In our study, we first mention the treasury, the internal treasury and the external treasury and then give information about the expense books of the Treasury-i Hümâyûn. Then the nature and physical structure of book number 53 is mentioned. The expense books of the Treasury, which are an important source for understanding the financial functioning of the Ottoman Empire, reflect the characteristics of both the period in which they were recorded and the present day. This study analyses issues such as the currencies and amounts of payments, gifts given to high-ranking state officials and valid sultans. It also shows how much the state spent on what and how it was spent. The ledger of the Ottoman Empire's expenditure between 1702 and 1706 covers a period when Mustafa II was deposed and replaced by Ahmed III. Thanks to this ledger, information and documents can be accessed on how these two sultans governed the state in terms of social and economic aspects.