Ara nesil periyodiklerinden Nihâl Mecmuası üzerine bir inceleme
A review on Nihal Magazine from the intermediate generation periodic
  1. Tez No: 814597
  2. Yazar: HİLAL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN UZKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Tanzimat'la başlayan yenilikçi hareket Türk edebiyatında gazete ve derginin doğmasına vesile olmuştur. Gazete kendisini Tanzimat döneminde daha sık gösterirken Ara Nesil, Servet-i Fünûn ve Fecr-i Âti döneminde yerini dergiye bırakmıştır. Bu yayınlar sayesinde şair ve yazarlar kendilerini ve eserlerini tanıtma imkânı bulmuştur. Nihâl mecmuası, 1888-1889 (H. 1303-1305) yılları arasında Mehmet Remzi tarafından 9 sayı çıkarılmış süreli yayınlardandır. Tanzimat'ın ikinci nesli ile Servet-i Fünûn dönemi arasında köprü oluşturan“Ara Nesil”mensuplarının yer aldığı ve Türk edebiyat tarihinde dergiciliğin gelişmesinde büyük katkısı bulunan mecmuada deneme, eleştiri, hatıra, hikâye, makale, mektup, şiir türünde eserlere yer verilmiştir. Bunun yanı sıra Batı edebiyatından deneme, hatıra, hikâye, makale, mektup, roman, şiir tercümeleri de kaleme alınarak okuyucuya sunulmuştur. Nihâl mecmuasında o dönemin önemli yazarlarlarından Recâizâde Mahmut Ekrem, Halit Ziya (Uşaklıgil), Mehmet Tevfik (Tevfik Fikret), Abdülhak Hâmit (Tarhan), Ahmet Râsim gibi sanatçıların eserlerine rastlanmaktadır. Ayrıca Ara Nesil mensuplarından Mehmed Zîver, Mustafa Reşîd, İbnü'r-Reşâd Ali Ferruh , Recep Vahyî, Abdülhâlim Memdûh, Mûsâ Kâzım, Fazlı Necîb, Muallim Feyzi Efendi gibi sanatçıların da yazılarına mecmuada yer verilmiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırlamış olduğumuz bu çalışma Nihâl'in biçim, içerik ve yazar kadrosu açısından tanıtılmasını, sayılarına, yazarlarına ve türlerine göre ayrıntılı fihristlerine yer verilmesini ve yeni yazıya aktarılmasını kapsamaktadır. Çalışmada Nihâl'in Türk edebiyatındaki yeri, önemi ve Türk dergiciliğine katkısının tespiti yapılmış ve okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The innovative movement that started with the Tanzimat was instrumental in the birth of newspapers and magazines in Turkish literature. While the newspaper showed itself more frequently during the Tanzimat period, it left its place to the magazine during the Intermediate Generation, Servet-i Fünûn and Fecr-i Âti periods. Poets and authors got the chance to publicize themselves and their works through these publications. Nihal journal is the periodical publication published in 9 issues by Mehmet Remzi between 1888-1889 (H.1303-1305). The journal, which includes the members of the“Intermediate Generation”who served as a bridge between the second generation of the Tanzimat and the Servet-i Fünun period and contributed greatly to the development of journal publishing in the history of Turkish literature, poetry, essays, articles, letters, and criticisms also were included. Additionally, translations of Western literature's poems, novels, reminiscence, and letters were penned and offered to the reader. Nihâl journal contains works by famous authors from that time period, such Recâizâde Mahmut Ekrem, Halit Ziya (Uşaklıgil), Mehmet Tevfik (Tevfik Fikret), Abdülhak Hâmit (Tarhan) and Ahmet Râsim. The journal also contains articles from authors that are a part of the Intermediate Generation, including Mehmed Zîver, Mustafa Reşîd, İbnü'r-Reşâd Ali Ferruh , Recep Vahyî, Abdülhâlim Memdûh, Mûsâ Kâzım, Fazlı Necîb and Muallim Feyzi Efendi. We sought to introduce Nihal in terms of form, content, and writer staff in this study, which we prepared as a master's thesis. We also included detailed content according to its authors and genres. In the study, the place and importance of Nihâl in Turkish literature and its contribution to Turkish journalism were determined and presented to the reader.