İnsan immünyetmezlik virüsü ile yaşayan bireylerde kronik inflamasyon belirteci olan klotho'nun diğer inflamasyon biyobelirteçleri ile karşılaştırılması
Comparison of klotho, a marker of chronic inflammation, with other biomarkers of inflammation in individuals living with human immunodeficiency virus
- Tez No: 814603
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TAŞOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: HIV/AIDS hastalarında HIV'e özgü seyir gösteren kronik bir viral enfeksiyon ve bunun neden olduğu bir takım patolojik süreçler yer almaktadır. Viral rezervuarlar, latentlik ve disbiyosiz ile birlikte kronik enflamatuvar bir ortam gelişmektedir. Bu ortam sürekli sitokin salınımı ile birlikte immün aktivasyon, immün disregülasyon ve immün yaşlanmaya neden olmaktadır. Tüm bu immünolojik olaylar sistemik birçok yolağı etkilemekte, AIDS ve AIDS dışı komorbiditelerin temelini oluşturmaktadır. Klotho protein yaşlanma karşıtı bir protein olarak bilinir ve Fibroblast growth factor 23 (FGF23) sinyal mekanizmasında bir kofaktördür. Son yıllarda yapılan birçok çalışmada ateroskleroz, vasküler kalsifikasyon, diyabet ve kronik böbrek hastalığı (KBH) dahil olmak üzere yaşlanmayla ilişkili birçok hastalığın inflamatuar sürecinde yer aldığı gösterilmiştir. Bu çalışmada Klotho proteininin HIV/AIDS hastalarında kronik enflamasyon sürecinden etkilenip etkilenmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından poliklinik şartlarında takip edilen 84 HIV ile enfekte hasta ve kontrol grubu olarak 100 HIV negatif birey dahil edildi. Çalışma kriterlerine uygun hasta ve kontrol grubunun demografik verileri, kronik hastalıkları ve vücut kitle indeksleri kaydedildi. Ek olarak HIV ile enfekte hastaların CD4+, CD8+ T lenfosit sayıları, CD4/CD8 oranları ve HIV RNA düzeyleri kaydedilerek; nötrofil/lenfosit oranları ve platelet/lenfosit oranları hesaplandı. Her iki gruptan serum örnekleri alınarak serum Klotho, IFABP ve hs-CRP düzeyleri çalışıldı. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm bireylerin yaş ortalaması 41,11±11,74(18-73) olarak hesaplandı ve bu bireylerin 147'si (%79,9) erkek, 37'si (%20,1) kadındı. Hasta ve kontrol grupları yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: HIV/AIDS patients have a chronic viral infection with an HIV-specific course and some pathological processes caused by it. A chronic inflammatory environment develops with viral reservoirs, latency, and dysbiosis. This environment causes immune activation, immune dysregulation and immune aging, along with continuous cytokine release. All these immunological events affect many systemic pathways and form the basis of AIDS and non-AIDS comorbidities. Klotho protein is known as an anti-aging protein and is a cofactor in Fibroblast growth factor 23 (FGF23) signalling mechanism. Many studies in recent years have shown that it is involved in the inflammatory process of many aging-related diseases, including atherosclerosis, vascular calcification, diabetes, and chronic kidney disease (CKD). The aim of this study was to investigate whether Klotho protein is affected by the chronic inflammatory process in HIV/AIDS patients. Materials and Methods: The study included 84 HIV-infected patients followed under the outpatient clinic conditions by Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, and 100 HIV-negative individuals as a control group. Demographic data, chronic diseases and body mass indexes of the patients and controls who met the study criteria were recorded. In addition, CD4+ and CD8+ T lymphocyte counts, CD4/CD8 ratios and HIV RNA levels of HIV-infected patients were recorded and neutrophil/lymphocyte ratios and platelet/lymphocyte ratios were calculated. Serum Klotho, IFABP and hs-CRP levels were studied by taking serum samples from both groups. IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. Results: The mean age of all individuals participating in the study was calculated as 41.11±11.74(18-73), and 147 (79.9%) of these individuals were male and 37 (20.1%) were female. The patient and control groups were similar in terms of age and gender.