İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfekte bireylerde hastalık takibinde serum ısthmın-1 düzeyinin yeri
The role of serum isthmin-1 levels in disease monitoring in individuals infected with human immunodeficiency virus (HIV)
  1. Tez No: 1021191
  2. Yazar: GÖRKEM YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUA SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu, başta CD4⁺ T lenfosit kaybı olmak üzere bağışıklık sisteminde ilerleyici bozulma ve kronik sistemik inflamasyon ile karakterize bir hastalıktır. Isthmin-1 (ISM-1), anjiyogenezi baskılayıcı ve immün modülatör özelliklere sahip, özellikle mukozal bariyer savunmasında rol oynayan ve Th17 hücreleri tarafından salgılandığı gösterilen bir proteindir. Bu çalışmanın amacı, HIV ile yaşayan bireylerde serum ISM-1 düzeylerinin hastalığın evresi, immün aktivasyon ve antiretroviral tedaviye (ART) verilen yanıt ile ilişkisini değerlendirmek ve ISM-1'in hastalık takibinde potansiyel bir biyobelirteç olarak rolünü araştırmaktır. Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, daha önce antiretroviral tedavi almamış 60 HIV pozitif birey ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren 60 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hasta grubunda serum ISM-1 düzeyleri antiretroviral tedavi öncesi (bazal), tedavinin 1. ayı ve 6. ayında sandviç ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Metabolik ve inflamatuvar karıştırıcı faktörlerin etkisini azaltmak amacıyla obezite, diyabet, koenfeksiyon ve ek kronik hastalığı bulunan bireyler çalışma dışı bırakılmıştır. Elde edilen veriler virolojik (HIV-RNA) ve immünolojik (CD4⁺ T lenfosit sayısı ve CD4/CD8 oranı) parametrelerle birlikte analiz edilmiştir. Çalışmada, HIV pozitif bireylerde tanı anındaki serum ISM-1 düzeylerinin (median 414,42 pg/mL), sağlıklı kontrol grubuna (median 761,16 pg/mL) kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır (p=0,011). Antiretroviral tedavinin başlanmasını takiben ISM-1 düzeylerinde anlamlı bir artış gözlenmiş ve tedavinin 1. ayında median değer 694,69 pg/mL'ye ulaşmıştır (p<0,001). Altıncı ay sonunda ise hasta grubundaki ISM-1 düzeyleri (median 672,88 pg/mL) ile sağlıklı kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,502). Korelasyon analizlerinde tanı anındaki ISM-1 düzeyleri ile nötrofil sayısı arasında zayıf negatif bir ilişki saptanırken (rₛ = −0,33; p=0,011), viral yük, CD4⁺ T lenfosit sayısı ve CD4/CD8 oranı ile anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Elde edilen bulgular, ISM-1 düzeylerinin HIV enfeksiyonunda gelişen kronik inflamatuvar süreçte baskılanabileceğini ve antiretroviral tedavi ile sağlanan virolojik kontrol sonrasında normalleşme eğilimi gösterebileceğini düşündürmektedir. Tanı anındaki düşük ISM-1 düzeylerinin, HIV enfeksiyonunda erken dönemde belirgin olan Th17 hücre kaybı ve proinflamatuvar sitokin yanıtı ile ilişkili olabileceği değerlendirilmektedir. Bu sonuçlar, ISM-1'in viral yükten bağımsız olarak konakçı immün yanıtını ve sistemik inflamatuvar dengeyi yansıtan potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, ISM-1'in HIV enfeksiyonundaki rolünü insan örnekleminde değerlendiren ilk araştırmalardan biri olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Human immunodeficiency virus (HIV) infection is characterized by progressive immune system dysfunction, primarily due to the loss of CD4⁺ T lymphocytes and the development of chronic systemic inflammation. Isthmin-1 (ISM-1) is a protein with anti-angiogenic and immunomodulatory properties and has been identified as a secreted factor produced particularly by Th17 cells, playing an important role in mucosal barrier defense. The aim of this study was to evaluate the relationship between serum ISM-1 levels and disease stage, immune activation, and response to antiretroviral therapy (ART) in individuals living with HIV, and to investigate the potential role of ISM-1 as a biomarker in disease monitoring. This study included 60 treatment-naïve HIV-positive individuals who were admitted to the Infectious Diseases Outpatient Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine and 60 age- and sex-matched healthy volunteers. In the patient group, serum ISM-1 levels were measured using a sandwich ELISA method before ART initiation (baseline), and at the 1st and 6th months of treatment. To minimize the effects of metabolic and inflammatory confounding factors, individuals with obesity, diabetes, co-infections, or additional chronic diseases were excluded from the study. The obtained data were analyzed in relation to virological (HIV-RNA) and immunological parameters (CD4⁺ T cell count and CD4/CD8 ratio). At baseline, serum ISM-1 levels in HIV-positive individuals (median 414.42 pg/mL) were significantly lower than those of the healthy control group (median 761.16 pg/mL) (p=0.011). Following the initiation of antiretroviral therapy, a significant increase in ISM-1 levels was observed, reaching a median value of 694.69 pg/mL at the first month of treatment (p<0.001). By the sixth month, no statistically significant difference was detected between the ISM-1 levels of the patient group (median 672.88 pg/mL) and those of the healthy controls (p=0.502). Correlation analyses revealed a weak negative correlation between baseline ISM-1 levels and neutrophil count (rₛ = −0.33; p=0.011), whereas no significant association was found with viral load, CD4⁺ T cell count, or CD4/CD8 ratio. These findings suggest that ISM-1 levels may be suppressed during the chronic inflammatory state associated with HIV infection and may tend to normalize following virological control achieved by antiretroviral therapy. The reduced levels observed at diagnosis may be related to early depletion of Th17 cells and increased pro-inflammatory cytokine responses, particularly interferon-γ. Overall, ISM-1 appears to reflect systemic homeostasis and inflammatory balance rather than viral replication itself. To our knowledge, this study represents one of the first investigations evaluating the role of ISM-1 in the pathogenesis of HIV infection in a human cohort.