Diz osteoartriti ile ayak bileği ve ayak yapıları arasındaki ilişkinin radyografi/MR görüntüleme ile incelenmesi
Radiography/MR imaging of the relationship between KNEE osteoarthritis and ankle and foot structures
  1. Tez No: 814621
  2. Yazar: ÜMMÜHAN YAĞMURKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN İLKNUR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kıkırdak dejenerasyonu ile karakterize osteoartritten diz eklemi sıklıkla etkilenmektedir. Diz osteoartrit hastalarındaki dejeneratif değişiklikler, kapalı kinetik zincir aktivitesi içinde birlikte görev yaptığı ayağın mekanik uyum ve fonksiyonunu etkileyebileceği gibi ayak deformiteleri de diz osteoartritinde etki sahibidir. Bu çalışmada diz osteoartritli bireylerin ayak-ayak bileği yapıları klinik, radyografik ve MRG ile değerlendirilerek diz osteoartriti ile ayak kompleksi arasındaki bağlantının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğine diz ağrısı şikayetiyle başvuran, 40-69 yaş aralığında, 101 birey dahil edildi. Bireylerden demografik bilgiler elde edildi. Klinik muayene sırasında demografik bilgiler elde edildi ve ayak postür indeksi ile ayak pozisyonu belirlendi. Radyolojik muayene ile diz osteoartriti Kellgren Lawrence skalasına göre derecelendirildi ve ayak radyografilerinden ayak açı ölçümleri alındı. Ayak MRG ile ayakta karşılaşılan patolojiler raporlandı ve MRG görüntülerinden ayak bileği eklemini kateden tendonların kesit alanları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The knee joint is frequently affected by osteoarthritis, which is characterized by cartilage degeneration. Degenerative changes in knee osteoarthritis patients can affect the mechanical adaptation and function of the foot with which it works together in closed kinetic chain activity, and foot deformities also have an effect on knee osteoarthritis. This study, it was aimed to determine the connection between knee osteoarthritis and foot complex by evaluating the foot-ankle structures of individuals with knee osteoarthritis with clinical, radiographic, and MRI. 101 individuals, aged between 40-69 years, who applied to the Necmettin Erbakan University Physiotherapy and Rehabilitation Clinic with knee pain were included in the study. Demographic information was obtained from individuals. Demographic information was obtained during clinical examination and foot position was determined by foot posture index. Knee osteoarthritis was graded according to the Kellgren-Lawrence scale by radiological examination, and foot angle measurements were taken from foot radiographs. Pathologies encountered in the foot were reported with foot MRI, and cross-sectional areas of tendons traversing the ankle joint were measured from MRI images.