Romatoid artrit'li bireylerde sarkopeni varlığının incelenmesi: karşılaştırmalı bir çalışma
The presence of sarcopenia in individuals with rheumatoid arthritis: A comparative study
- Tez No: 814622
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı Romatoid Artrit'li (RA) bireylerde sarkopeni sıklığını araştırmak ve RA'in fonksiyonel yetersizlikler, hareketten kaçınma korkusu, psikososyal durumlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisini sağlıklı bireylerle karşılaştırarak incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 54,88±7,55 yıl olan 25 RA'lı birey ve 53,92±7,66 yıl olan 25 sağlıklı birey dahil edildi. Demografik veriler kaydedildikten sonra sarkopeni sıklığı; Bio-İmpedans (BEA) cihazı ile yağsız kas kütlesi, 4 metre yürüme hızı testi ile fonksiyonel performans, el dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçülerek değerlendirildi, ayrıca diz ekstansiyon (quadriceps kas gücü) kuvveti de manuel kas ölçüm cihazı ile ölçüldü. Tüm bireylerin fonksiyonel durumları Sağlık Değerlendirme Anketi (SDA) ile, korku-kaçınma davranışları Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), biyopsikososyal durumları Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı Ölçeği (BETY-BÖ) ile, yaşam kaliteleri Kısa-Form 36 (KF-36) ile incelendi. Çalışmamızda RA'lı bireylerin sarkopeni sıklığının %28 olduğu bulundu. RA'lı ve sağlıklı bireyler vücut kompozisyonu, fiziksel performans ve kas kuvveti açısından karşılaştırıldığında; iskelet kası kütlesi (p=0,004), iskelet kası kütlesi indeksi (p=0,011), yürüme hızı (p=0,000), sağ el (p=0,000) ve sol el kavrama kuvveti (p=0,000), sağ diz (p=0,001) ve sol diz ekstansiyon kuvveti (p=0,000) açısından sonuçların sağlıklı grup lehine anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the prevalence of sarcopenia in individuals with Rheumatoid Arthritis (RA) and to examine the effects of RA on functional disabilities, fear of movement avoidance, psychosocial conditions and quality of life in comparison with healthy individuals. The study included 25 individuals with RA with a mean age of 54.88±7.55 years and 25 healthy individuals with a mean age of 53.92±7.66 years. After demographic data were recorded, the prevalence of sarcopenia was evaluated by measuring lean muscle mass with a Bio-Impedance (BIA) device, functional performance with a 4-meter walking speed test, grip strength with a hand dynamometer, and knee extension (quadriceps muscle strength) strength with a manual muscle measuring device. Functional status of all individuals was examined with the Health Assessment Questionnaire (HAQ), fear-avoidance behaviors were examined with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), biopsychosocial status was examined with the Cognitive Exercise Therapy Approach- Biopsychosocial Questionnaire (BETY-BQ), and quality of life was examined with the Short-Form 36 (SF-36). In our study, the frequency of sarcopenia was found to be 28% in individuals with RA. When RA and healthy individuals were compared in terms of body composition, physical performance and muscle strength, the results in terms of skeletal muscle mass (p=0.004), skeletal muscle mass index (p=0.011), walking speed (p=0.000), right hand (p=0.000) and left hand grip strength (p=0.000), right knee (p=0.001) and left knee extension strength (p=0.000) were significant in favor of the healthy group.