Mozaik ve öploid embriyolar arasında fragmantasyon, klivaj süreci, blastulasyon ve morfolojik özelliklerin karşılaştırılması
Comparison of fragmantation, cliving process, blastulation and morphological properties between mosaic and eoploid embrios
  1. Tez No: 814620
  2. Yazar: BELKIS NURDAN HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKSAN PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmamızın amacı; Mozaik embriyoların , sağlıklı-öploid embriyolardan farklı olarak nasıl bölünme özellikleri gösterdiği ve bunların kayıt altına alınması, böylece PGT-A için biyopsi alınmadan önce, muhtemel bölünme sorunlarının tespiti ve böylece anormal bölünme özelliği gösteren embriyoların, transfer işlemi için daha geri planda seçilmeleri konusunda fikir sahibi olunmasıdır. Bu çalışma, 2019-2023 yılları arasında Centrum Klinik Tüp Bebek Merkezi' nde yapılmış retrospektif, veri tarama çalışmasıdır. Analize dahil edilme kriterleri, PGT-A işleminden geçmiş popülasyon olmak üzere, 38 yaş üzeri kadınlar, tekrarlayan erken gebelik kaybı olanlar (>3) ve tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olanlar şeklinde tanımlanmıştır. Araştırmamızda, öploid, mozaik ve anöploid sonuç almış embriyoların 3. gün ve 5. gün kaliteleri karşılaştırılmıştır. Böylelikle farklı PGT-A sonuçları alan embriyoların gelişimsel özelliklerinin arasında transfer edilene kadar olan süreçte anlamlı bir fark olup olmadığını görmeyi amaçladık. Beşinci gün blastokist aşamasındaki embriyolardan biyopsi alınarak genetik laboratuvarlarına gönderilmiş olup Preimplantasyon Genetik Test sonuçlarına göre öploid, mozaik ve anöploid embriyolar gruplanmıştır. Genetik olarak farklı sonuçlar almış bu embriyoların 3. gündeki hücre sayılarında bir farklılık çıkmasını bekleyebilirdik fakat çalışmamızda bu açıdan anlamlı bir farka rastlamadık. 3. Gün embriyolarında rastlayabileceğimiz fragmantasyon dediğimiz, hücreler bölünürken birikmekte olan sitoplazma artıkları yönünden embriyoları incelediğimizde, anöploid embriyoların bu konuda daha dezavantajlı olduğunu gördük. Yine mozaik embriyoları incelediğimizde bunların tıpkı öploid embriyolar gibi fragmantasyon oranları açısından anöploid embriyolardan daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Dolayısıyla fragmantasyon oranları açısından öploid ve mozaik embriyoların anöploid embriyolara göre daha avantajlı olduğu söylenebilir. Öploid, mozaik ve anöploid embriyo gruplarının 5. gün kaliteleri, Grade 1: Expanded blastosist ve üzerinde gelişim gösteren embriyolar, Grade 2: Full blastosist, Grade 3: Early blastosist, Grade 4:Kavitasyon embriyo olmak üzere derecelendirildi. Bu derecelendirmeye göre yapılan çalışmada, mozaik embriyoların 5. gün embriyo kalitesi açısından öploid embriyolarla anlamlı bir farkı olmadığı, anöploid embriyoların ise öploid embriyolardan daha dezavantajlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.Bu konu hakkında daha fazla sayıda randomize çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research; Unlike healthy-euploid embryos, mosaic embryos how it exhibits cleavage properties and their recording so that PGT-A detection of possible cleavage problems and thus abnormal Embryos showing dividing characteristics are selected in the background for the transfer process to have an idea about it. This study was carried out at Centrum Clinic IVF Center between 2019-2023. It is a retrospective data review study. Inclusion criteria from the PGT-A process women over 38 years of age, including the previous population, recurrent early pregnancy loss (>3) and those with recurrent implantation failure. In our study, the quality of the embryos with euploid, mosaic and aneuploid results on the 3rd and 5th days were compared. Thus, we aimed to see whether there is a significant difference between the developmental characteristics of embryos with different PGT-A results in the process until transfer. On the fifth day, biopsies were taken from the embryos at the blastocyst stage and sent to the genetics laboratories, and euploid, mosaic and aneuploid embryos were grouped according to the Preimplantation Genetic Test results. We could have expected a difference in the number of cells on day 3 of these embryos that had genetically different results, but we did not find a significant difference in this respect in our study. When we examined the embryos in terms of cytoplasm residues accumulating while the cells were dividing, we saw that aneuploid embryos were more disadvantageous in this regard. When we examined mosaic embryos again, it was seen that they were at a lower level than aneuploid embryos in terms of fragmentation rates, just like euploid embryos. Therefore, it can be said that euploid and mosaic embryos are more advantageous than aneuploid embryos in terms of fragmentation rates. The 5th day quality of euploid, mosaic and aneuploid embryo groups were graded as Grade 1: Expanded blastocyst and embryos developing above, Grade 2: Full blastocyst, Grade 3: Early blastocyst, Grade 4: Cavitation embryo. In the study conducted according to this grading, it was concluded that mosaic embryos did not differ significantly from euploid embryos in terms of embryo quality on the 5th day, and that aneuploid embryos were more disadvantageous than euploid embryos. More randomized studies are needed on this subject. Keywords; Fertilization, PGT-A, Mosaic Embryo, Euploid Embryo, Aneuploid Embryo, Embryo Quality, Fragmentation.