Politics of electricity sector privatizations in Turkey: Maximizing finance for whom?
Türkiye'de elektrik sektörü özelleştirme politikaları: Gelişme için finans kimin için?
- Tez No: 814627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, Dünya Bankası'nın 1980'lerden bu yana küresel Güney'e yönelik politika reçetelerindeki değişiklikler çerçevesinde, kalkınma politikasının son kırk yıldaki neoliberal dönüşümünün sonuçlarını ele almaktadır. Tezin ilk bölümü neoliberal kalkınma politikasını küresel Güney'de“kalkınmanın finansallaşmasına”yol açan küresel birikim krizi bağlamında incelemekte, Dünya Bankası tarafından uygulanmakta olan“Maximizing Finance for Development”(MFD) yaklaşımına odaklanırken küresel kapitalist krizdeki kökenlerini ve küresel Güney'de borç ilişkilerinin genişlemesine nasıl dahil olduğunu irdelemektedir. İkinci bölüm, 1980'lerden bu yana neoliberal bir dönüşüm geçiren Türkiye'nin elektrik sektörüne özel referansla bu politikanın uygulanmasını ele almaktadır. Geçtiğimiz on yıllar boyunca Türkiye elektrik sektörünün neoliberal yeniden yapılandırılmasına genel bir bakışın ardından, sektörün özelleştirilmesi ve piyasalaştırılmasına yönelik reformların nasıl krizler yoluyla ilerlediğini ve elektrik tedarikinde finansal güdülerin aşamalı olarak içselleştirilmesinde rol oynadığını ortaya koymaktadır. Son olarak, devlet elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ'ın özelleştirilmesinde elektrik tedarikinde borç ilişkilerinin genişlemesi ele alınmaktadır. Dünya Bankası tarafından Banka'nın MFD çerçevesi içinde“başarılı”bir reform örneği olarak değerlendirilen TEDAŞ özelleştirmesinin, yerli sermayenin büyük miktarda borçlanmasıyla mümkün olduğu ve bunun da elektrik hizmet zinciri boyunca kriz ve yeni borçluluk biçimleriyle sonuçlandığı tespit edilmiştir. Ana bulgu, Dünya Bankası politikaları aracılığıyla kalkınmanın neoliberalleştirilmesinin finansallaşma ve borcun küresel Güney'de bir kapitalist kriz yönetimi biçimi olarak yaygınlaştırılmasıyla bağlantılı olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the implications of the neoliberal transformation of development policy over the past four decades, specifically with reference to the World Bank and changes in its policy prescriptions for the global South since the 1980s. The thesis looks at neoliberal development policy in the context of the global accumulation crisis that has led to the“financialization of development”. It focuses on the MFD approach now being implemented by the World Bank, delineating its origins in global capitalist crisis, and how it is implicated in expanding debt relations across the global South. A second part considers the implementation of this policy with reference to the Turkish electricity sector, which has been undergoing a neoliberal transformation since the 1980s. An overview of the neoliberal restructuring of the Turkish electricity sector over the past decades reveals how the reforms to privatize and marketize the sector proceeded through crisis and are involved in the progressive internalization of financial motives into electricity provision. Within the context of the Turkish case study, the thesis also considers the expansion of debt relations in the provision of electricity with reference to the privatization of the state electricity distributor TEDAŞ. It is found that the TEDAŞ privatization, considered a“successful”example of reform within the Bank's MFD framework, was enabled through a massive incurrence of debt by domestic capital which then resulted in crisis and new forms of indebtedness across the electricity service chain. The main finding is that the neoliberalization of development through World Bank policies is linked with financialization and the dissemination of debt as a mode of capitalist crisis management across the global South.