Home(land)s and nostalgia in victim cinema in Turkey
Türkiye'de kurban sinemasında yurt tahayyülleri ve nostalji
- Tez No: 814628
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez temel olarak kurban sinemasında aidiyet ve sınıf arasındaki ilişkinin temsiline yerinden edilmiş Kürtler bağlamında bakmaktadır. Aidiyet bağlamında yapılan tartışmalarda literatürde genel olarak Kürtler yekpare ve homojen bir ulus olarak ele alınmakta ve meselenin sınıfsal boyutu çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Ayrıca genel olarak Kürtlerin tek bir yere aidiyet duyduğu kabul edilmektedir. Bundan dolayı bu tez farklı toplumsal sınıflara dahil olan Kürtlerin kurban sinemasında nereye aidiyet hissettiğini, yurt olarak kabul ettikleri yerle nasıl bir ilişki kurduklarını ve bu ilişki biçiminin temsilini sorunsallaştırmaktadır. Bu doğrultuda bu filmlerde karakterlerin nereye aidiyet hissettiğini ve burayla nasıl bir ilişki geliştirdiklerini belirlemek için nostalji kavramından yararlanıldı. Kurban sinemasına dahil olabilecek filmler belirlendikten sonra bu filmlerdeki nostalji sahneleri analiz edildi. Bu analizler neticesinde kurban sinemasında farklı aidiyet biçimlerinin olduğu ve bunda sosyal ve kültürel sermayenin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Altsınıfların kurban sinemasında egemene karşı verilecek mücadelede bir daha eyleme geçebilmesi mümkün olmayan ve bu yüzden de politik özne olma pozisyonunu tümüyle kaybetmiş olarak temsil edilmesi ise Yılmaz Güney'in sinema geleneğinden ve politik pozisyonundan önemli bir kopuş anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly looks at the representation of the relationship between belonging and social classes in the victim cinema in the context of displaced Kurds. In general, Kurds are generally considered as a monolithic and homogeneous nation in the literature, and the class dimension is ignored. In addition, it is assumed that the Kurds have a single identity as a homeland. In this direction, this thesis problematizes where the Kurds, who are included in different social classes, feel a sense of belonging in the victim cinema, how they relate to their homeland, and the representation of this form of relationship. In this direction, the concepts of social capital and cultural capital were used to determine the class positions of the characters in the victim cinema. Afterward, the concept of nostalgia was used to determine what the characters regards as a homeland in these films, that is, where they feel belonging. After the conceptual framework was created, the films included in the victim cinema were determined and the nostalgia scenes in these films were analyzed. As a result, it has been concluded that social and cultural capital is effective in the existence of different forms of belonging in the victim cinema. Also, the representation of the lower classes in the victim cinema as being unable to take action in the struggle against the sovereign and therefore having completely lost the position of being a political subject means a significant break from the cinema tradition and political position of Yılmaz Güney.