Who are 'Good citizens' and how can we raise them? Exploring the perceptions of high school students and teachers in Turkey
'İyi vatandaşlar' kimlerdir ve onları nasıl yetiştirebiliriz? Türkiye'deki lise öğrencilerinin ve öğretmenlerinin algılarının araştırılması
  1. Tez No: 814626
  2. Yazar: ERDEM UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmanın amaçları (1) öğretmen ve öğrencilerin“iyi vatandaş”yetiştirmek için geliştirilmesi gereken bilgi, beceri, tutum ve değerlere ilişkin algılarını incelemek, (2) Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) iyi vatandaşlığa yönelik eğitim politikalarının nasıl geliştirilebileceğine ilişkin öğretmen ve öğrencilerin algılarını araştırmak, (3) öğretmen ve öğrencilerin algıları ile resmi vatandaşlık eğitimi politikaları arasındaki farklılıkları tespit etmek ve (4) öğretmen ve öğrencilerin üzerinde hemfikir olduğu iyi vatandaşlık özelliklerini yansıtan, Türkiye'deki vatandaşlık eğitiminin uygulanmasında öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları gideren ve güncel akademik ve uygulamadaki yönelimleri kapsayan program uygulamaları önermektir. Karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılmış ve veriler ölçek, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve MEB'in resmî belgelerinden toplanmıştır. Türkiye'nin 12 ilindeki Anadolu Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinden 1174 öğretmen ve 3061 öğrenci çevrimiçi ölçeği doldurmuş, Ankara'daki dört ilçeden 14 öğretmen ve 28 öğrenci ise görüşmelere katılmıştır. İlk olarak, sonuçlar iyi vatandaşların katılımcı, ülkesinin yapısının bilincinde, ulusal meseleleri içselleştirmiş ise dış dünyaya açık ve belirli nitelik, tutum ve yeteneklere sahip kişiler olduğunu göstermiştir. İkinci olarak, politika ve öğretim programı belgeleri, katılımcıların üzerinde hemfikir olduğu iyi vatandaşın özelliklerini içermektedir. Son olarak, aktif katılımı, istikrarlı okul-aile iş birliğini, olumlu öğretmen-öğrencietkileşimlerini, uygulamalı etkinlikleri, saha gezilerini ve öğrencilerin yetenek ve ilgi alanlarına dayalı gözetimi teşvik eden bir vatandaşlık eğitimi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are (1) to study perceptions of teachers and students about knowledge, skills, attitudes and values that should be developed for cultivating“good citizens”, (2) to examine teachers' and students' perceptions on how policies of Ministry of National Education in Turkey (MoNE) for good citizenship can be improved, (3) to identify differences between teachers' and students' perceptions and formal citizenship education policies, and (4) to suggest school practices that reflect the characteristics of good citizenship that teachers and students agree on, address the challenges teachers and students face in implementing citizenship education in Turkey, and incorporate current scholarly and practical orientations in citizenship education. A mixed-methods research design was utilized, and data were collected through a scale, semi-structured interviews, and official documents from the MoNE. In 12 provinces across Turkey, 1174 teachers and 3061 students from Anatolian High Schools and Anatolian Imam Hatip High Schools completed an online scale, and 14 teachers and 28 students from four districts in Ankara participated in interviews. First, the results showed that good citizens are involved, conscious of their country's structure, open to the world if they have internalized national issues, and have a specific set of qualities, attitudes, and abilities. Second, the policy and curriculum materials contained characteristics of the good citizens that the participants had agreed upon. Finally, school practices were suggested that might promote active participation, stable school-family cooperation, pleasant teacher-student interactions, hands-on activities, field trips, and monitoring based on student abilities and interests.