Bhabha's Approach to liminality in Parnaz Foroutan's Home is a sStranger and Azadeh Moaveni's Lipstick Jihad
Parnaz foroutan'in Home is a Stranger ve Azadeh Moavenı'nin Lıpstıck Jıhad eserlerinde Bhabha'nın liminalite yaklaşımı
- Tez No: 881504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASGHAR HEIDARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, sonradan vatandaşlığa kabul edilmiş eşikteki bireylerin kimlik belirleyişinde aidiyet eksikliğini, köklerinden ayrılmış olmanın ve vatan değişimi rolünü açıklayarak ve Liminalite kavramını bir alt-post-kolonyal teorisi olarak belirleyerek, İranlı-Amerikalı yazarların anılarına yansıyan iki farklı kültür sonucu oluşan eşit aidiyyetin sergilediği zıt özellikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Anavatanlarından koparılan Parnaz Foroutan ve Azadeh Moaveni, Doğu-Batı arasındaki kültürel farklılıklara rağmen dengeli bir yaşam sürdürmek adına bir mücadele sergilemektedirler. Sınırları aşmayı başaran her iki yazar gezgin ruhlarına hoş bir yuva bulmayı umarak ve kendilerni keşfetmek için anavatanlarına doğru bir yolculuğuna çıkarlar. Yalnız benlikleri, sürekli olarak çocukluklarını ve bir zamanlar İran'da geçirdikleri hayatı anımsatmaktadır. Onların nostaljileri, yorucu belirsizlikler ve aidiyet eksikliği hislerine karşı duygusal bir kalkan haline gelir. Ötekilik ve yabancılaşmadan kaçan Foroutan ve Moaveni'nin eve dönük benzersiz kültürel yolculuğu, melez kimliklerine karşın hayatlarını değiştiren daha hoşgörülü bir deneyim olarak yeniden ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Homi Bhabha'nın Liminalite teorisini Home Is a Stranger [Ev Bir Yabancıdır] ve Lipstick Jihad [Ruj ile Cihad] eserlerine uygulanarak, diasporik İran kimliğini yeniden inşa etme ve eşikte yaşayan bireyler arasında kozmopolit yaşamın Liminalite alanınında önemli sonuçlarını belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop and employ the concept of liminality as a sub-postcolonial theory in Iranian-American memoirs to account for the role of lack of belonging, displacement, and uprooting play in creating a hyphenated identity in liminal individuals and how they wound up displaying contrasting traits due to the two disparate cultures to which they semi belong. Plucked out of their homeland, Parnaz Foroutan and Azadeh Moaveni struggle to maintain a culturally balanced life between East and West. Transcending borders, both writers embark on a self-exploration journey to their motherland, hoping to find a welcoming home for their wandering souls. Their lonely selves are constantly reminiscing about their childhood and the life they once had in Iran. Their nostalgia becomes an emotional shield against the strenuous feelings of uncertainty and lack of belonging. Escaping otherness and alienation, Foroutan and Moaveni's journey homeward is a life-changing experience, for they emerge anew and more tolerant of their unique, culturally-hybrid identity. By applying Homi Bhabha's theory of liminality to Home is a Stranger and Lipstick Jihad, this work seeks to identify the significant ramifications of the liminal space in reconstructing the diasporic Iranian identity and establishing a cosmopolitan existence among liminal individuals.