Yükseköğrenimdeki sağlık bilimleri öğrencilerinin Covid 19 pandemi sürecinde hijyen tutumlarının ölçülmesi: Bir vakıf üniversitesi örneği
Measuring the hygiene attitudes of health sciences students in higher education in the Covid 19 pandemic process: A foundation university
- Tez No: 814632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM YAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve 2020 Ocak ayında tanısı konulan Covid-19 dünyadabir salgın haline gelerek 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir (4). Bu tarihlerde ülkemizde de ilk vaka görülmüştür. Korona virüsün, insandan insana; konuşma, hapşırma ya da öksürmeyle birlikte dışarı çıkan küçük damlacıklar yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Kişilerin ne kadar süreyle taşıyıcı olduklarına dair kesin bir veri bulunmamakla birlikte; hiçbir belirti göstermeyen kişilerin de virüsü yaydığı gözlemlenmiştir. Pandemi süresince büyük bir sorumluluk üstlenen sağlık çalışanları ve sağlık çalışan adaylarının en çok dikkat edecekleri konu hijyen konusu olduğu açıktır. Bu konuda ki önem üniversite sıralarında öğrencilere aşılanmalıdır. İçerisinde bulunduğumuz durum tüm insanlığı etkisi altına almış olsa da en çok korku ve panik sağlık sektöründe yaşanmıştır. Süreçte kaybedilen doktor, hemşire, paramedik ve birçok çalışan üniversitelerde sağlık okuyan öğrencileri psikolojik olarak etkilediği düşünülmektedir. Bu sebeplehijyen konusunda ki bilinci ölçmek ve önemine dikkat çekmek gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; Avrasya Üniversitesinin sağlık bölümlerinde okuyan öğrencilerin ''Covid-19 süresince Hijyen tutumlarının ölçülmesidir. Günümzde pandemi süreci hijyen konusuna olan önemi artırmıştır. Sağlık bilimlerinde okuyan öğrencilerin hijyen konusunda daha bilinçli olduğu bu durumun sebebinin mikroorganizmalara temas da riskli gruplarda çalışmaları olarak düşünülmektedir. Bu bağlamda ilerleyen süreçte hijyen ile alakalı eğitimlerin artırılması gerektiği önerilmektedir.Sürece katkı sağlayacağı düşünülen çalışmamızın ileride daha büyük kitlelere uygulanabilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It was declared as a pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020, that Covid-19, which emerged in China in Wuhan and was kept under the supervision of January 2020, protects its relics in the world (4). On these dates, the host also saved the first case. Corona virus, human to human; known to be transmitted through small droplets that come out with speaking, sneezing or coughing. Although there is no definite data on how much protective individuals are; Specify no intruder, the user has also been observed spreading the virus. It is clear that the issue that health houses and health workers, who take a great responsibility to limit the pandemic, will pay the most attention is the issue of hygiene. It should be vaccinated in important university ranks in this regard. Although his situation affected all humanity, the most fear and panic were experienced in the health sector. Doctors, nurses, paramedics and many employees lost in the process are psychologically distributed to institutions studying health at the university. You need to draw attention to the importance and awareness of these issues about hygiene. The aim of this study; The students who read the health measures of Eurasia University said, "The Covid-19 process is the measurement of hygiene attitudes. Today, it has increased its importance to the hygiene discussion during the pandemic process. Seventh as those working in groups that come into contact with organisms in this situation where children studying in health sciences are more cards on hygiene. In this context, the points where training on hygiene is necessary for the following periods. Yediler, where our study, which we intend to contribute to the process, can be applied to larger audiences in the future