Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında adaların rolü: Uluslararası mahkeme kararları doğrultusunda Meis Adası'nın Doğu Akdeniz yetki alanlarının sınırlandırmasındaki etkisi
- Tez No: 814631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT GÜNTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası mahkeme kararları doğrultusunda Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yapılacak bir deniz alanları sınırlandırmasında Meis Adası'nın sınırlandırmaya etkisini belirlemektir. Bu doğrultuda, 1977-1978 Birleşik Krallık-Fransa Kıta Sahanlığı Davası, 1982 Tunus-Libya Kıta Sahanlığı Davası, 1985 Libya-Malta Kıta Sahanlığı Davası, 1999 Yemen-Eritre Deniz Alanlarının Sınırlandırılması Davası, 2001 Katar-Bahreyn Arasındaki Deniz Alanları ve Bölgesel Sorunlar Davası ve 2012 Nikaragua-Kolombiya Arasındaki Deniz Alanları ve Bölgesel Sorunlar Davası kararlarında mahkemelerin kullandığı ilke ve kurallar belirlenerek bu davalarda sınırlandırmaya konu olan adalar ile benzerlik gösteren Meis Adası'nın sınırlandırmadaki olası etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Mahkeme kararları incelendiğinde Meis Adası'nın karasularına sahip olabileceği fakat kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeye sahip olamayacağı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, uluslararası mahkemelerin genel tutumunun adalara karasuları verilmesi konusunda son derece olumlu olduğu fakat adalara kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge verilmesi konusunda olumsuz olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the possible effect of Meis Island on the delimitation between Turkey and Greece in the Eastern Mediterranean in accordance with international court decisions. Accordingly, by determining the rules and principles set by the courts in; the 1977-1978 United Kingdom-French Continental Shelf Case, 1982 Tunisia-Libya Continental Shelf Case, 1985 Libya-Malta Continental Shelf Case, 1999 Yemen-Eritrea Maritime Delimitation Case, 2001 Qatar-Bahrain Maritime, and Regional Disputes Case, and 2012 Nicaragua-Colombia Maritime Areas and Regional Disputes Case; the possible effect of Meis Island on delimitation, which is akin to the islands subject to delimitation in these cases, has been tried to be explained. When the court decisions are examined, it is affirmed that Meis Island may have territorial waters, but it cannot have a continental shelf and an exclusive economic zone. Moreover, it is revealed that the general attitude of the international courts is extremely positive in regard to granting territorial waters to islands, but negative when it comes to granting a continental shelf and exclusive economic zone to islands.