ÖSS ve ÖYS puanları ile lise ve dengi okullardaki başarının yükseköğretimdeki başarıyla ilişkisi
- Tez No: 12514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yükseköğretim görmek isteyen öğrencilere eğitim-öğre tim hizmeti verecek kapasitenin olmayışından kaynaklanan bir sıkıntı vardır. Bu, yükseköğretim kurumlarına alınacak öğrencilerin yükseköğretim görmek isteyenler arasından seçil mesini gerektirmektedir. Bu seçme işlemini ülkemizde, ÖSYM iki aşamalı bir sistemle yapmaktadır. Hacettepe Üniversite si Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü E ğit imde ölçme ve Değerlendirme (EÖD), Eğitim Programları ve öğretim (EPÖ), Eğitimde Psikolojik Hizmetler (EPH) anabilim dallarına da aynı sistemle öğrenci alınmaktadır. Bu araştırmada, esas olarak, öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) puanları ve ortaöğretimde ki başarı ile 1988-89 Eğitim- Öğretim Yılı'nda EÖD, EPÖ ve EPH anabilim dallarının ikinci sınıf lar ındaki öğrencilerin bu anabilim dallarındaki başarıları arasında nasıl bir iliş ki olduğunu saptamaya yönelmiştir. Ayrıca öğrencilerin bu anabilim dallarındaki başarıları arasında anlamlı farklar bulunup bulunmadığına da bakılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özet lenmiştir. ÖSS ile üniversitedeki başarılar arasındaki korelasyon lar, 1., 2., 3., 4. sömestreler için ve genel akademik orta lama için hesaplanmış, bu iki değişken arasındaki korelas yonlardan hiçbiri anabilim dallarına göre 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmamıştır. ÖYS TM, TS, S puanları ile üniversitedeki başarı ara sındaki korelasyonlarda hesaplanmış, bu korelasyonlardan TM puan türü ile EPÖ anabilim dalındaki başarı arasında olanı 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. ÖYS puanları ile EÖD, EPÖ ve EPH anabilim dallarındaki ı aşarı arasındaki korelasyonlara her sömestre için ayrı ayrıbakılmış, bu korelasyonlardan, TM puan türü ile EPÖ anabi lim dalının 2. sömestresindeki başarı arasındaki ve TS pu an türü ile EÖD anabilim dalının 2. sömestresindeki başarı arasındakiler 0/05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Lise ve dengi okul başarısı ile ÖSS puanları arasındaki korelasyonlar ise hiç bir anabilim dalı için 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmamıştır. Lise ve dengi okul başarısı ile ÖYS TM,TS,S puanları arasındaki ilişkiye her anabilim dalı için bakılmış bulunan korelasyon katsayılarından, TM puanı ile EPH öğrencilerinin lise ve dengi okul başarıları arasındaki; TS puanı ile EÖD öğrencilerinin lise ve denqi okul başarıları arasındaki; S puanı ile EÖD öğrencilerinin lise ve dengi okul başarıla rı arasındakiler 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. EÖD, EPÖ ve EPH anabilim dalları öğrencilerinin bu ana bilim dallarındaki başarıları ile lise ve dengi okul başarı ları arasındaki korelasyonlardan da EÖD ve EPÖ öğrencilerine ait olanları 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Lise ve dengi okul başarısı ile üniversitedeki başarı arasındaki korelasyonlara bir kez de her sömestre için sı rayla bakılmış, bu korelasyonlardan, EÖD öğrencilerinin 2. ve 3. sömestrelerdeki başarıları ile lise ve dengi okul başarıları arasındaki ve EPÖ öğrencilerinin tüm sömestreler deki başarıları ile lise ve dengi okul başarıları arasındaki korelasyonlar 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Söz konusu anabilim dalları öğrencilerinin başarı orta lamaları arasındaki farkların anlamlı olup olmadığına bakıl ması sonucunda da genel akademik ortalama açısından EPH öğ rencilerinin EÖD ve EPÖ öğrencilerinden; 1. sömestredeki ba şarı açısından EPÖ ve EPH öğrencilerinin EÖD öğrencilerinden; 2. sömestredeki başarı açısından EPH öğrencilerinin EÖD ve EPÖ öğrencilerinden; 3. sömestredeki başarı açısından EPH öğ rencilerinin EÖD ve EPÖ öğrencilerinden; 4. sömestredeki başarı açısından da EPH öğrencilerinin EÖD ve EPÖ öğrenci lerinden daha başarılı oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
¦31,1 ABSTRACT There is a problem in higher education in Turkey because of the heavy demand. This necessitates an examination before entering the higher education.. This examination is accomplished by Student Selection and Placement Center (ÖSYM) in two stages. The first btage (ÖSS) is made for selection and the second one (ÖYS) is made for placement. In the second stage five different tests are used in the examination. Student accepts different programs according to their performances on these tests and their preferences. The test scores are multiplied by some arbitrary constants according to the requirements of the programs. These weighted scores are Turkish-Mathematics (TM), Turkish-Social (TS), Social (S), Mathematics (M), Science (F), Language ( D). Educational sciences of Hacettepe.University is one of the programs in higher education..In this program, there are four subprograms, mmsly, Educational Measurement and Evaluation, Curriculum Development and Teaching, Psychological Services in Education and Educational Administration, Inspection, Planing, and Economies'. All of these subprograms accept students according to their social (S) weighted scores. The main aim of this srtudy is to determine whether, S weighted score is the best one among the others. In addition, it is aimed that to find out ' whether there is any significant difference among the students in different subprograms. In order to determine the relationship between ÖSS and ÖYS scores and university success students' different weighted ÖSS and ÖYS scores and their grade point averages in the first, second, third and fourth semesters were calculated. The findings of the study can be summarized as follow. There is no statistically significant relationship between ÖSS scores and the university success of the students. There is a statistically significant relationship between TM scores and the general academic success for the students in subprogram of Curriculum Development and Teaching., There is a statistically significant relationship between the TM scores and the university success at the- second semester for the Curriculum Development and Teaching subprogram and TS scores and the university success at the second semester for the Educational Measurement and Evaluation subprogram.av There is no statistically significant relationshipbetween ÖSS scores and secondary school success. There is a statistically significant relationship between the. TM scores and secondary school success of Psychological Services in Education students? TS and S scores and secondary school success of Educational Measurement and Evaluation students. There is a statistically significant relationship between the secondary school success and the general academic success at the university for the students in Educational Measurement and Evaluation, and Curriculum Development and Teaching Subprograms. There is a statistically significant relationship between the secondary school success and second and third semesters university ' success for the Educational Measurement and Evaluation subprogram and there is a statistically significant relationship between the secondary school success and at all semester university success for the Curriculum Development and Teaching subprogram. Students in Psychological Services in Education were found more successful than students in Educational Measurement and Evaluation. and Curriculum Development and Teaching subprograms in general academic success. Students in Curriculum Development and Teaching, and Psychological Services in Education subprograms were more successful in the first semester than the students in Educational Measurement and Evaluation subprogram. When the student according to academic success in second, third and fourth semesters, students in psychological Services in Education subprogram were successful than students in Educational Measurement and Evaluation, and Curriculum Development and Teaching subprograms.