Why i don't get likes: Investigation of the need threat in social media with the variables of ostracism, need for social approval, extraversion and narcissism
Neden beğeni almıyorum: Sosyal medyadaki ihtiyaç tehditinin dışlanma, sosyal onay ihtiyacı, dışadönüklük ve narsizm değişkenleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 814642
  2. Yazar: SENANUR BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireylerin sanal ortamlardaki etkileşimleri, bu ortamlarda yer alan bireylerin sayısı arttıkça daha da çeşitlenmektedir. Sosyal medya, insanların sanal ortamda etkileşime girdiği ve iletişim kurduğu temel mecralardan biridir. Bu çalışma, sosyal medyada dışlandıktan sonra bireylerin temel ihtiyaçları olan ait olma, kontrol, benlik saygısı ve anlamlı var olma ihtiyaçlarının tehdit edilip edilmediğini araştırmayı amaçlamıştır. Bunun yanında sosyal onay ihtiyacı, dışadönüklük ve narsisizm değişkenlerinin ihtiyaç tehditini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Çalışmaya 18-25 yaş arası üniversite öğrencisi genç yetişkinler dahil edilmiş ve toplam 91 katılımcı ile ilerlenmiştir. İlgili değişkenleri test etmek için deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmada katılımcılar dışlanma, dahil edilme ve kontrol olmak üzere 3 deney grubuna ayrılmıştır. Sosyal medya etkileşimini simüle eden Çevrimiçi Dışlanma aracıyla bu gruplarda bulunan katılımcıların aldığı beğeni sayıları, ait oldukları koşullara göre değişimlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre dışlanma ile ihtiyaç tehdidi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, yapılan varyans analizinde deney koşulları arasındaki ihtiyaç tehdidi puanı anlamlı olarak farklılaşmıştır. Gerçekleştirilen post hoc analizinde dışlama koşulunun ihtiyaç tehdidi puanı, dahil edilme ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son olarak ihtiyaç tehdidini yordayan değişkenler çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre dışlanma, dışadönüklük ve sosyal onay ihtiyacı değişkenleri ihtiyaç tehdidini yordamıştır. Analiz sonuçları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interactions of individuals in virtual contexts become more diverse as the number of people involved in these environments increases. Social media is one of the main places where people interact and communicate in the virtual environment. The current study aimed to explore whether the fundamental needs of individuals, need for belonging, control, self-esteem and meaningful existence, are threatened after being ostracized on social media. In addition, it was examined whether the variables need for social approval, extraversion and narcissism predict need threat. University student young adults aged 18-25 were included in the study and progressed with a total of 91 participants. An experimental design was used in the present study. In the study, the participants were divided into 3 groups as exclusion, inclusion and control. The number of likes received by these groups with the Ostracism Online tool, which simulates social media interaction, has been changed depending to the conditions they belong to. According to the results of the correlation analysis, it was found that there is a relationship between ostracism and need threat. Furthermore, analysis of variance (ANOVA) analysis has conducted and the need threat score between the conditions differed significantly. The post hoc analysis has showed that the need threat score was significantly higher for the exclusion condition than the inclusion and control groups. Finally, the multiple regression analysis examined the variables predicting the need threat. According to the analysis results, ostracism, extraversion and need for social approval variables predicted need threat. Analysis results were discussed in line with the relevant literature.