Şeyhü'l Kurrâ Hâfız Ramazan Pakdil'in kıraat ilmi eğitimindeki yeri
The Place of Şeyhü'l Kurrâ Hâfız Ramazan Pakdil in Kıraat science education
  1. Tez No: 814643
  2. Yazar: ŞEYMA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kur’an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Allah (cc) kullarını yarattıktan sonra kendi haline bırakmamış ve tebliğ edip doğru yolu göstermesi sebebi ile onlara peygamberler göndermiştir. Onlara, göndermiş olduğu peygamberler aracılığı ile insanlara dünya ve ahiret saadetine ulaşmanın yolunu gösteren ilahi mesajlar sunmuştur. Bu amaç ile insanlığa gönderilen elçilerin sonuncusu Hz. Muhammed (s.a.v)'dir. Hz. Peygamber kendisine vahiy olunun ayetleri Kur'ân'ı okuyarak tebliğ etmiştir. İşte bu yüce kitap Kur'ân-ı Kerîm'i okumak, onun lafızlarını telaffuz etmekle gerçekleşebilir. Kıraat ilmi alanında yapılan çalışmaların amacı, Kur'ân-ı Kerîm'i barındırdığı farklı kıraatları ile birlikte muhafaza edip onun eda keyfiyetini nesilden nesile aktarmayı hedeflemektedir. Böyle kıymetli ve büyük bir rolü ilk dönemlerden itibaren alanında üstat olmuş kişiler üstlenmiştir. İçerisinde bulunduğumuz XXI. Yüzyıldaki kâri ve mukrî vasıflarına sahip temsilcilerinden birisi de Şeyhü'l Kurrâ Hâfız Ramazan Pakdil'dir. Karîlik yönü ile ön planda olan ve kıraat ilmi icrasında büyük yeri bulunan üstat Ramazan Pakdil, mukrîlik yönü ile de takdire şayan bir konumda bulunmaktadır. Böyle kutlu bir ilmin yayılmasında öncülük ederek değeri biçilemez bir hizmette bulunan şahsiyetlerin ve hayatlarının en ince detayı ile ortaya konulması ve neticesinde önemli mesajlar çıkarılması aynı zamanda geride bıraktıkları mirasa sahip çıkarak insanlığın istifadesine sunulması üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir görevdir. Bu düşünceden hareketle çalışmamızda Şeyhü'l Kurrâ Hâfız Ramazan Pakdil'in kıraat ilmindeki yeri ve önemini ele almaya çalıştık. Günümüz Türkiye'sinde merhum hocası Abdurrahman Gürses'ten ilmi alması ile birlikte silsilenin bozulmadan devam etmesinde öncü olan Ramazan Pakdil'in eğitim metodunu ve bu alandaki hizmetlerini tespit edip ifade ettik.
Özet (Çeviri)
After creating his servants, Allah (cc) did not leave them alone and sent prophets to them to convey and show them the right path. Through the prophets he sent to them, he presented divine messages that showed people the way to reach happiness in this world and in the hereafter. The last of the envoys sent to humanity for this purpose, Hz. Muhammad (pbuh). Hz. The Prophet conveyed the verses of revelation to him by reading the Qur'an. This great book can be realized by reading the Qur'an and pronouncing its words. The aim of the studies carried out in the field of recitation science is to preserve the Qur'an with its different recitations and to transfer its manners from generation to generation. Such a valuable and great role has been undertaken by people who have been masters in their field since the earliest times. We are in the XXI. One of the representatives with the qualities of profit and mukrî in the century is Şeyhü'l Kurra Hafiz Ramazan Pakdil. Master Ramazan Pakdil, who is at the forefront with his karî aspect and has a great place in the practice of recitation, is also in an admirable position with his mukrîlik side. It is a duty to be sensitively focused on revealing the personalities and their lives, who have made an invaluable service by leading the spread of such a blessed knowledge, with the finest detail, and as a result, to draw out important messages, as well as to protect the legacy they left behind and present them to the benefit of humanity. Based on this idea, in our study, we tried to deal with the place and importance of Şeyhü'l Kurra Hafiz Ramazan Pakdil in the science of recitation. We identified and expressed the education method and services of Ramazan Pakdil, who was a pioneer in the continuation of the lineage with his late teacher Abdurrahman Gürses, in today's Turkey.