Developing teacher digital competence in pre-service and in-service English language teachers: A mixed-methods experimental study
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinde öğretmen dijital yetkinliğinin geliştirilmesi: Karma yöntemli̇ deneysel bir çalışma
- Tez No: 814646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Paralel bir deneysel tasarım kullanan bu karma yöntem çalışması, her biri hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenleri için benzersiz bir şekilde uyarlanmış iki farklı DigCompEdu çerçeve tabanlı Öğretmen Dijital Yetkinliği (ÖDY) mesleki gelişim programının etkisini araştırmayı ve aynı zamanda katılımcıların TDC gelişimini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada iki farklı grup yer almıştır: bir üniversitedeki öğretmen eğitimi programında 55 hizmet öncesi İngilizce öğretmeni (PSET) ve çevrimiçi bir mesleki gelişim programında 33 hizmet içi İngilizce öğretmeni (INSET). DigCompEdu ölçeği, 220 öğretmen adayı ile açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve 228 öğretmen adayı ile doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılarak ve pozitif uyum indeksleri ile iyi bir model uyumu oluşturularak öğretmen adayı grubu için uyarlanmış ve kullanılmıştır. INSET grubu için çalışmada doğrulanmış ve güvenilir DigCompEdu ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, çalışma her iki grupta da bire bir görüşmeler, odak grup görüşmeleri, çevrimiçi sohbet dökümleri, yansıtma yazıları, saha notları, gözlemci notları, katılımcılar tarafından oluşturulan ders planlarının yanı sıra dijital etkinlik ve materyallerin analizi gibi çeşitli nitel veri toplama araçlarını içermektedir. Tek Yönlü Tekrarlanan Ölçümler Denek İçi Manova analizleri ile ulaşılan bulgular, üç zaman noktası boyunca her iki örneklemin öğretmen dijital yeterliliklerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, nitel veriler aracılığıyla daha da doğrulanmış ve genişletilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda her iki grubun ÖDY gelişimi, başlangıçtaki anlayışları, gözlemlenen değişiklikler, elde edilen faydalar ve karşılaşılan zorluklar hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Bulgular, ÖDY'nin hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen eğitimine entegrasyonunun altını çizerek gelecekteki araştırmalar ve mesleki gelişim programlarının tasarımı için çıkarımlarda içermektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study, employing a parallel experimental design, aims to investigate the impact of two distinct DigCompEdu framework-based Teacher Digital Competence (TDC) continuous professional development programs, each uniquely tailored for pre-service and in-service English language teachers, while concurrently exploring participants' self-reported TDC development. The study involved two distinct groups: 55 pre-service English teachers (PSET) in a teacher education program at a university, and 33 in-service English teachers (INSET) in an online professional development series. The DigCompEdu scale was adapted and utilized for the PSET group through exploratory factor analysis (EFA) with 220, and confirmatory factor analysis (CFA) with 228 PSETs, generating a good model fit with positive fit indices. For the INSET group, the study utilized the validated and reliable DigCompEdu scale. Additionally, the study encompassed various qualitative data collection tools in both groups, such as one-on-one interviews, focus group interviews, online chat transcripts, reflection papers, field notes, observer notes, participant-created lesson plans, as well as analyses of digital activities and materials. Findings, reached through One-Way Repeated-Measures Within-Subjects Manova analyses, revealed statistically significant improvements in the teacher digital competences of both samples over the course of three time points. The results were further validated and expanded using qualitative data. This study also provides valuable insights into the TDC development, initial understanding, observed changes, benefits obtained, and challenges faced by both groups. These findings have implications for future research and the design of continuous professional development programs, underlining the integration of TDC in pre-service and in-service teacher education.