Carl Gustav Jung'un arketip teorisi bağlamında bireyleşme süreci: La Montaña Sagrada filmi örneği
The individualization process in the context of Carl Gustav Jung's archetype theory: La Montaña Sagrada the movie as a sample
- Tez No: 814659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada sürrealist bir yönetmen olarak kabul edilen Alejandro Jodorowsky'nin La Montaña Sagrada filminin, Carl Gustav Jung'un arketip teorisi bağlamında incelenerek aralarındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Kaynağını Freud'un psikanaliz kuramından aldığından sürrealizm akımı ve sinema ile ilişkisini konu almış çalışmaların genelde temel odak noktası Freud'un psikanaliz kuramı olmuştur. Ancak Jung'un psikanaliz anlayışı daha birey, toplum ve kültür odaklı olduğundan ve çalışmaya konu olan yönetmen Jodorowsky'nin kendi söylemleri doğrultusunda Jung'un psikoloji anlayışına daha yakın olması nedeniyle çalışmanın kuramsal dayanağını Jung'un Analitik Psikoloji Okulu oluşturacaktır. Bu kapsamda arketip kavramı temel alınarak kuramsal dayanakları olan psikoloji, mitoloji ve rüyaların sinema ile ilişkisi ele alınacak; Jung ve Jodorowsky'nin yaşam öykülerine yer verilecek ve ikili arasındaki ortak noktalar göz önüne alınarak La Montaña Sagrada filmi özelinde göstergebilimsel analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship of Alejandro Jodorowsky, who is considered a surrealist director, with La Montaña Sagrada by examining Carl Gustav Jung's archetypal theory. Since its source is Freud's theory of psychoanalysis, the main focus of studies on the surrealism movement and its relationship with cinema has generally been Freud's psychoanalysis theory. However, Jung's School of Analytical Psychology will form the theoretical basis of the study because Jung's psychoanalysis is more individual, society, and culture-oriented, and the director Jodorowsky, who is the subject of the study, is closer to Jung's School of Analytical Psychology in its own words. In this context, the relationship between psychology, mythology, and dreams, which are the theoretical foundations of the concept of archetype, with cinema will be discussed; The life stories of Jung and Jodorowsky will be included and a semiotic analysis will be made in the context of La Montaña Sagrada, taking into account the common points between the two.