Evaluation of an Internet-delivered support program for patients with bulimic symptomatology
Bulimik belirtileri olan hastalar için internet üzerinden sunulan bir destek programının değerlendirilmesi
- Tez No: 814660
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER FIEDLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yeme bozuklukları sıklıkla çoklu hastalık dönemleri ve kronik seyirle karakterize edilir. Kanıta dayalı etkili tedavi yöntemlerine rağmen, önemli sayıda hasta bu tedavilere yeterli düzeyde yanıt vermemektedir ya da tedaviyi erken bırakmaktadır. Hastalar başarılı bir tedaviden sonra bile özellikle tedavinin sonlanmasından sonraki ilk aylarda belirgin düzeyde artan nüksetme riskiyle karşı karşıyadır. Tedavi kazanımlarının sürdürülmesi ve sürekli iyileşmenin teşvik edilmesi hastalık yükünün azaltılması açısından son derece önemlidir. Yeni teknolojilere dayalı müdahaleler, tedavi sağlayıcıların erişim alanını genişleterek bu tür bir bakımı makul maliyet ve çabayla sağlama potansiyeline sahiptir. Günümüz dünyasında iletişim teknolojileri yaygın olarak kullanılmaktadır ve e-sağlık uygulamalarının yeme bozukluğunun önlenmesi, öz yönetimi, tedavisi ve tedavi sonrası bakımı konusundaki potansiyelini destekleyen kanıtlar artmaktadır. Bu tezin amacı bulimik belirtileri nedeniyle tedavi görmüş bireylere tedavinin sonunda aşağı yönlü tedavi basamağı stratejisi kullanarak destek sunacak internet-tabanlı bir program geliştirmek ve bu programı değerlendirmektir. Bu amaçla üç ayrı çalışma yürütülmüştür. Daha önce bulimik belirtileri olan ya da başka türlü adlandırılamayan yeme bozukluğu belirtileri gösteren kişilerde tedavi sonrasında internetin kullanıldığı bir destek programının etkileri incelenmemiştir. Program Avrupa işbirliği kapsamında geliştirilmiştir ve farklı yoğunluktaki çeşitli modülleri içeren ve bireysel olarak uyarlanabilen bir müdahale stratejisini benimsemektedir. İlk çalışmada, dört ay boyunca çevrimiçi programı kullanan 22 katılımcı arasında programın uygulanabilirliği araştırılmıştır. Sonuçlar, yeme bozukluğu açısından heterojen bir örneklemin yüksek memnuniyet ve kabul oranları rapor ettiğini ve programın uygulanabilir olduğunu göstermiştir. İkinci çalışmada, programı kullanmanın tedavi kazanımlarını sürdürme ve/veya artırmadaki etkililiği bekleme listesi kontrollü bir çalışmada yeme bozukluğu tedavisini tamamlamış olan 105 kadın arasında araştırılmıştır. Dört aylık müdahale döneminin sonunda müdahale grubu katılımcılarının yeme bozukluğu ile ilgili sonuçlarda bekleme listesindeki kontrol grubu katılımcılarına göre daha fazla iyileşme sağlayacağı varsayılmıştır. Ayrıca programın uygulanabilirliği daha geniş bir örneklemde araştırılmıştır. Bulgular programın katılımcılar tarafından kabul gördüğüne ve uygulanabilir olduğuna ek kanıt sağlamıştır. Müdahale grubu genel olarak tüm sonuç ölçümlerinde daha fazla iyileşme göstermesine rağmen programın etkililiği gösterilememiştir. Müdahalenin en etkili olduğundaki yoğunluğunun ve süresinin ne olması gerektiği ve bulgularla ilişkili hasta özelliklerinin neler olabileceği daha geniş örneklemlerde yapılacak ek çalışmalarla belirlenmelidir. Üçüncü çalışmada çevrimiçi sohbet modülünün temalarını belirlemek amacıyla programın rehberli oturumlarının metinleri analiz edilmiştir. Ayrıca yeme bozukluğu belirtilerindeki azalma ve genel psikolojik iyi oluşla ilişkili olabilecek dilbilimsel yordayıcılar araştırılmıştır. Bulgular köken aile (diğer deyişle bireyin içine doğduğu aile) ile ilgili kelimelerin daha yüksek oranda kullanılmasının, yeme bozukluğu ile ilgili tutumlarda ve duygusal sıkıntıda iyileşme ve tıkınırcasına yeme ataklarının sıklığında azalma ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışma aile düzeyindeki değişkenlerin önemini tedavi sonrası yeme bozukluğu belirtileri yaşayan bireylerin kendi sözlerinin dilbilimsel analizine dayanarak göstermesi açısından bir ilktir ve aile terapisinin tedavi sonrası süreçte işe yarayabileceğine işaret edebilir. Özetle, bu tez kapsamında geliştirilen internet-tabanlı müdahale programı tedavi sonrası bulimik belirtiler gösteren bireyler arasında kabul gördü ve uygulanabilirliğini ispatladı. Program kontrol grubuna kıyasla yeme bozukluğu ile ilgili tutumlar ve genel psikolojik iyi oluş üzerinde hızlandırılmış bir etki gösterse de bu etki istatistiksel olarak anlamlı değildi. Köken aileye dair kelimelerin daha yüksek düzeyde kullanılması iyileşmenin dilbilimsel yordayıcısı olarak ortaya çıktı. Sonuç olarak, burada tartışılan üç çalışma, yeme bozukluklarına yönelik teknoloji destekli müdahaleler alanındaki sınırlı bilgiye katkıda bulunmaktadır ve daha ileri araştırma faaliyetlerini teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are often characterized by multiple illness episodes and chronic courses. Despite well established and effective treatment options, a considerable number of patients fail to respond to these treatments or drop-out prematurely. Even after successful treatment, patients experience a high risk of relapse that is particularly pronounced in the first months following treatment termination. Maintenance of treatment gains and promotion of continued recovery is highly relevant to improve outcome and ultimately reduce the burden of illness. Interventions based on new technologies have the potential to extend the reach of treatment providers and to provide such maintenance support at reasonable cost and effort. Acknowledging the widespread use of communication technologies in today's world and the increasing evidence to support the potential of e-health interventions in prevention, self-help, treatment and maintenance treatment of patients with eating disorders, the three studies presented in this dissertation were concerned with developing and evaluating an Internet-based support program as a step-down strategy for patients with bulimic symptomatology following discharge from treatment. Thus far, no study has addressed patients with BN and related EDNOS using the Internet at post-treatment. The program was developed within a European collaboration and followed an individually tailored intervention strategy which incorporated several modules of differing intensity. In the first study, the feasibility of the program was investigated among 22 participants who utilized the online program for four months. The results indicated the viability of an individually tailored intervention strategy in a heterogeneous sample with high satisfaction and acceptance ratings. In the second study, the efficacy of the intervention in maintaining and/or enhancing treatment gains was studied among 105 women who had received treatment for an eating disorder with bulimic symptomatology in routine care against a wait-list TAU control condition. It was hypothesized that intervention group participants would improve more compared to the control group participants at the end of the four-month intervention period on eating disorder related outcomes. In addition, the feasibility of the program was investigated within a larger sample. The program proved feasible and well-accepted. In tendency, participants of the aftercare intervention showed better results on all outcome measures, but the efficacy could not be demonstrated. Further research and larger trials are needed to determine the optimum intensity and duration of the intervention as well as patient characteristics associated with outcome. The third study was concerned with the text analyses of the moderated group chat sessions of the program to study relevant online themes of the chat interactions following treatment termination. In addition, the linguistic predictors of eating disorder related and general psychological well-being were investigated. The results indicate that using a higher ratio of words related to family of origin was significantly associated with improvements in eating disorder related attitudes, emotional distress, and a reduction in the frequency of binge eating episodes. This is the first study to show the importance of family level variables through sufferers' own words after the end of treatment and may speak to the use of family-based treatment beyond treatment termination. In sum, the Internet-based intervention to address patients with bulimic symptomatology after discharge was feasible, well-accepted and associated with accelerated improvements on eating disorder related attitudes and general psychological well-being compared to a TAU condition although its efficacy could not be demonstrated in terms of statistical significance. A higher ratio of using family of origin words emerged as a linguistic predictor of improvement. Overall, the three studies discussed here add to the limited knowledge in the field of technology-enhanced interventions for eating disorders and may stimulate further research activities.