Küresel çapta etkili olağanüstü olayların resim ve karikatür eserlerine etkileri
The effects of globally influential creatures on painting and cartoon pieces
- Tez No: 814663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Salgınlar ve savaşlar çağlar boyunca kitlesel ölüm ile sonuçlanan, toplumlarda trajik iz bırakan olaylardır. İnsanlık tarihinde bütün dünyaya yayılmış, küresel çapta etkilere ulaşan salgın ve savaşla mücadele etmiştir. Ressamlar ve karikatüristler, kitlesel kayıplara sebep olan trajedilere kayıtsız kalmamış tuvallerini, çizgilerini bu acımasızlığa, haksızlığa, adaletsizliğe çevirmişlerdir. Bu bağlamda eserlere kaynaklık eden sanatçı üretkenliğini etkileyen bazı özel olayların sanatçılar üzerinde meydana getirdiği etkilerden bahsetmek yanılgı olmayacaktır. İnsanların ruhlarındaki izler bakış açılarını etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında sanatçıların yaşanan olumsuzluklara duyarsız kalmaları mümkün olmayacaktır. Bireyleri ve tüm dünyayı kapsayan problemlerden olan salgın hastalıklar ve savaşlar sanatçıları da doğrudan etkilemiş, tuvallerine ve çizgilerine yansımıştır. Yakın günümüzde de yaşadığımız salgın ve savaşlara geçmiş yıllarda ki gibi tepkilerini çok fazla sayıda eser üreterek vermişlerdir. İlerleyen çağımızın koşullarında teknoloji ile birleşerek daha fazla insana, daha kısa sürede yayılım sağlanmıştır. Karikatür ve resim sanatı sanatçılarının üslup ve aktarış şekilleri birbirinden farklı olsa da birleştikleri nokta belirlenmeye çalışılmıştır. Hem geçmiş hem de günümüz eserleri harmanlanarak sanatçıların farkındalıklarını nasıl ortaya koyduğu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epidemics and wars are events that have resulted in mass death throughout the ages and left tragic traces in societies. In the history of humanity, it has struggled with epidemics and wars that have spread all over the world, reaching global effects. Painters and cartoonists have not remained indifferent to tragedies that cause mass casualties, and have turned their canvases and lines to this cruelty, injustice and injustice. In this context, it would not be a mistake to talk about the effects of some special events on artists that affect the productivity of artists who are the source of their works. Because just as the traces and emotions in people's souls affect their lives, the negativities and traces of past experiences did not leave the artist alone and transferred them to their works. Epidemics and wars, which are problems that cover individuals and the whole world, are among the themes that directly affect artists and are reflected on their canvases and line designs. They have reacted to the epidemics and wars we are experiencing in our near present day by producing a large number of works as in the past years. In the conditions of our advancing age, it has been combined with technology and spread to more people in a shorter time. Although the styles and ways of transmission of cartoon and painting artists are different from each other, it has been tried to determine the point where they unite. By blending both past and present works, it was tried to determine how artists reveal their awareness.