Baskıresim tekniklerinde resimsel anlatımın zorlukları ve çözüme yönelik alternatif fikirler
The difficulties of pictorial expression in printmaking techniques and alternative ideas for solution
  1. Tez No: 814665
  2. Yazar: BETÜL ÇOLBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Baskıresim sanatının ilk ilkel izleri insanlığın tarihi ile başlamaktadır. Tarih öncesi zamanlarda, Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarında yaşayan insanlar, baskıresim sanatını çeşitli imge ve yazıları çoğaltmak için kullanmışlardır. Bu ilk ilkel uygulamalarla baskıresim tarihi başlamıştır. Yeni çağda yaşanan teknik ve teknolojik gelişmeler baskıresim alanının gelişimine hız kazandırmıştır. Zamanla yeni teknik ve materyaller keşfedilmiştir. Yaşanan tüm gelişmeler aslında, baskıresim sanatı dahilinde yer alan teknikleri uygularken yaşanan zorlukları gidermek ve iyileştirmek adınadır. Günümüzde de sanatçılar baskıresim tekniklerini uygulanırken birtakım zorluklar yaşamakta ve buna bağlı çözümler üretmektedir. Bu araştırma baskıresim tekniklerinde yaşanan zorlukların ortaya konulması ve buna bağlı ortaya çıkan çözüm önerilerinin tespit edilmesi bakımından önemlidir. Çalışmanın yöntemi karma araştırmadır. Veriler toplanırken alan dahilinde dokümanlar incelenmiş, baskıresim sanatçıları ile baskıresim tekniklerinde resimsel anlatımın zorlukları ve çözüme yönelik alternatif fikirleri ortaya çıkarmak adına hazırlanan sorular doğrultusunda görüşmeler yapılmıştır. Örneklem grubunu dünya genelinden random olarak seçilen on yedi resim ve baskıresim sanatçısı oluşturmaktadır. Bu yollarla toplanılan veriler istatistiksel analiz ve içerik analizi tekniği ile analiz edilip bilimsel veri olarak kullanılmıştır. Toplanılan veriler doğrultusunda baskıresim tekniklerindeki sınırlılıklar, kullanılan materyallerin verdiği kısıtlamalar ve tekniğe hâkim olmamanın resimsel anlatımı zorlaştırdığı tespit edilmiştir. On yedi sanatçı ile yapılan görüşme sonuçlarına göre resimsel anlatıma en uygun baskıresim tekniğinin litografi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Baskıresim tekniklerinde kullanılan materyallere alternatif olarak plexi, dekota, polimer, polikarbonat, tetrapak, karborundum, repro film, PVC, dremel ve CNC gibi araçların kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first primitive effects of the art of printmaking begin with the history of humanity. In prehistoric times, people living in Egyptian and Mesopotamian civilizations used the art of printmaking to reproduce various images and writings. The history of printmaking began with these first primitive practices. Technological and technological developments in the new age have accelerated the reduction of pressure. Times have discovered new techniques and materials. All living developments are actually for the sake of eliminating and hosting their experiences while applying the uses included in the printmaking practice. While applying printmaking techniques, it overcomes difficulties and produces solutions accordingly. In this research, it is important to reveal the experiences in printmaking techniques and to identify the solutions that arise accordingly. The method of the study is mixed research. While producing the data, the documents in the field were examined, it consists of groups of printmaking artists and groups of pictorial expression in printmaking techniques, and groups of insufficient questions in order to reveal an alternative solution. The sample group consists of seven painting and printmaking artists randomly selected from the world average. This detailed collected clues analysis and content analysis technique and analysis measurements were used as scientific data. It has been determined that the limitations in printmaking techniques to secure the collected, the cares involved in the materials used and the lack of mastery of the technique are complex in the pictorial expression. According to the minutes of the interviews made with seventeen artists, it was concluded that the most suitable printmaking technique for pictorial expression was lithography. It has been determined that it can be used in places such as plexi, decota, polymer, polycarbonate, tetrapak, carborundum, repro film, PVC, dremel and CNC as an alternative to the materials used in printmaking techniques.