Çukur baskı ve uygulama teknikleri
Hollow print and performing technics
- Tez No: 73440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇUKUR BASKI VE UYGULAMA TEKNİKLERİ Esin Kavga KOCATÜRK Resim-lş Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Yrd. Doç. Mustafa Toprak Metal plaka yüzeyinin çeşitli alet ve teknikler ile çukurlaştırılıp resimlendirilmesi ve yüzeyde oluşturulan resmin boyanarak kağıt üzerine aktarılması işlemine çukur baskı adı verilir. Çukur kazı (intaglio) adı verilen çukurlaştırma işlemi iki ana teknik ile gerçekleştirilir. Bunlar asit ile indirme tekniği (Etching) ve kuru kazı tekniği (Engraving) dir. Bu teknikler kullanılarak gerçekleştirilen çukurlaştırma işlemleri sonucunda istenilen resim plaka yüzeyinde kalıp haline getirilir.Çukurlaştırılan plaka yüzeyine baskı boyaları çeşitli teknikler ile verilerek sadece çukurlarda boya kalacak şekilde temizlenir ve nemlendirilmiş baskı kağıdı ile birlikte presten geçirilerek baskı işlemi gerçekleştirilir.Özellikle renkli basımlarda her baskıda farklı etki veren sonuçlara ulaşılır. Çukur baskı teknikleri uygulaması çok titizlik ve sabır gerektiren ve ancak sayısız denemeler yapılarak ustalık kazanılan sanat çalışmalarıdır. Çukur baskı çalışmaları ile uygulamalı ilişkiler kurulduğu zaman, teknikler resimsel düşünceyi görselleştirmek için elde edilmek istenen etkileri yakalamada sonsuz olanaklar sağlar. Resim, Heykel ve diğer baskı tekniklerinde elde edilebilen her çeşit doku ve değerler çukur baskı teknikleri ile verilebilir. Hatta büyük esnekliğe sahip çukur baskı sanatında teknolojinin sağladığı malzemelerin vereceği sürpriz sonuçlar ile sanatçılara pek çok araştırma olanakları doğar. Sanatçılar sayısız denemeleri, çalışmaları ile yazma alınan çukur baskı başlıklarının içinde pek çok yeni başlıklar bulabilecek ve kendi kişisel anlatım dillerini oluşturabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HOLLOW PRINT AND PERFORMING TECHNICS Making hollows on the surface of a metal plate by using different tools and technics to form picture, painting it and transfering this picture from the surface of the metal plate on to a paper is called as“hollow print”. This hollow performing procedure, which is called“intaglio”, has been performed by two main technics. These are, reducing with acid“Etching”and dry“Engraving”technics. After using these technics, desired picture is moulded on the surface of the metal plate. The print paint is spread on the surface of the metal plate by different technics and they are passed with vaporized paper from the press. It is possible to reach different results given different effect on every print, especialy in coloured printing. Hollow printing technics performance is a branch of art, which requires much patience and attention, is gained after countless experiments. When the performing relationship is obtained with hollow printing, it gives endless possibility to provide desired effects on the thoughts which are intended to be visible. Every kind of tissue and judgement, obtained by picture, statue and other printing technics can be given by the hollow printing technics. Surprising results provided by technological items in hollow printing art, which has great flexibility, offers many study possibilities to the artists. After countless experiments and studies that are written in the titles of hollow printing, artists will be able to find many new titles and form their own personel exposition language.