Kişisel verilerin korunması hukukunda düzenlenen idari yaptırımlar
Administrative sanction arranged at the law of personal data protection
  1. Tez No: 814680
  2. Yazar: BERK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, teknolojik gelişmelerle birlikte korunmaya her geçen gün daha çok ihtiyaç duyan kişisel verilerin korunması hukuku alanında düzenlenen idari yaptırımları ele almaktadır. İdari yaptırımlar, bu alanda düzenlenen suçlar ve cezalarla birlikte kişisel veri hukukunun gerektirdiği ilke ve kurallara uyulmaması durumlarını caydırıcı yaptırımlara bağlayarak kişisel verilerin korunmasına hukuki bir güvence getirmektedir. İdari yaptırımların koruduğu alanın ilke ve kuralların belirlenmesi bu nedenle önem taşımaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bu nedenle kişisel veri kavramı ve hukuki çerçevesi incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın ilerleyen bölümlerinde sıkça kullanılacak teknik kavramlara ilişkin açıklamalar da bu bölümde yapılmıştır. Kişisel veri hukukuna hâkim olan ilke ve kuralların belirlenmesinin ardından, bu ilke ve kurallara aykırı fiiller olarak kabahatler inceleme konusu yapılmıştır. Bu inceleme kabahatler hukukunun gelişimi etrafında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda düzenlenen kabahatlerle sınırlı tutulmuştur. Böylece veri sorumlusunun aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmeme, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmeme, Kurul tarafından verilen kararları yerine getirmeme ve nihayet veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket etme kabahatleri, kabahatler genel teorisinin ilke ve kurallarıyla birlikte incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kişisel verilerin korunması hukukunda düzenlenen kabahatler karşılığı verilen idari para cezalarının hukuki niteliği, bu yaptırımlara karşı başvurulabilecek yargı yolları araştırılmıştır. Çalışma veri sorumlusunun yükümlülükleri ile hakları arasında bir denge kurma ihtiyacına yönelik hipotezle başlamış olup, özellikle Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararlarından yola çıkarak bu alanda ortaya çıkabilecek hukuk uyuşmazlıklarına ve gerek idari gerek yargı aşamasında verilen kararlara odaklanılmıştır. Kanunda düzenlenen idari yaptırımlara karşı başvurulacak yargı yolunun ve görevli mahkemenin tam olarak saptanamaması, güncel tarihli farklı Yüksek Mahkeme kararlarında farklı yargı yollarının görevli olduğunun tespit edilmesi ve bu durumun aynı uyuşmazlığa ilişkin farklı yaklaşımlar gündeme getirmesi sebebiyle uygulamada oluşacak çelişkilerin bir nebze giderilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the administrative sanctions regulated in the field of personal data protection law, which needs protection more and more with technological developments. Administrative sanctions, together with the crimes and penalties regulated in this field, bring a legal guarantee to the protection of personal data by binding the non-compliance with the principles and rules required by the personal data law to deterrent sanctions. Therefore, it is important to determine the principles and rules of the area protected by administrative sanctions. For this reason, the first part of the study examines the concept of personal data and its legal framework. In addition, explanations regarding the technical concepts that will be frequently used in the following sections of the study are also made in this section. Following the determination of the principles and rules governing personal data law, misdemeanours as acts contrary to these principles and rules are examined. This examination is limited to the misdemeanours regulated in the Law on the Protection of Personal Data around the development of the law of misdemeanours. Thus, the misdemeanours of failing to fulfil the data controller's obligation to inform, failing to fulfil the obligations regarding data security, failing to fulfil the decisions of the Board and finally violating the obligation to register and notify the Data Controllers Registry are examined together with the principles and rules of the general theory of misdemeanours. In the last part of the study, the legal nature of the administrative fines imposed for the misdemeanours regulated in the law on the protection of personal data and the judicial remedies that can be applied against these sanctions are investigated. The study started with the hypothesis of the need to establish a balance between the obligations and rights of the data controller, and focused on the legal disputes that may arise in this area, especially based on the decisions of the Personal Data Protection Board, and the decisions made both at the administrative and judicial stages. The purpose of this study is to resolve the undetection of jurisdiction and responsible court during the application of administrative sanction of legal arrangements, definition of different paths at distinct supreme court decisions currently and consequently contradiction of dissimilar approach at the identical discord.