Kişisel verilerin ceza hukuku yoluyla korunması
Protection of personal data through criminal law
  1. Tez No: 995575
  2. Yazar: NUR SELVA NEMLİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN A. YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kişisel veri, bireyi belirli veya belirlenebilir kılan her türlü bilgi olarak ulusal ve uluslararası düzenlemelerde ortak biçimde tanımlanmaktadır. Türkiye'de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Avrupa Konseyi'nin Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunmasına İlişkin 108 Sayılı Sözleşmesi, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı Rehber İlkeleri, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü ve Türk Ceza Kanunu; kimlik bilgileri, sağlık verileri, iletişim ve ekonomik bilgiler, biyometrik unsurlar ile dijital izler gibi çok çeşitli verileri kişisel veri kapsamında değerlendirmektedir. Kişisel verilerin korunması, çağdaş hukuk sistemlerinde özel hayatın gizliliği, insan onuru, kişilik hakkı ve bireyin kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olmasını ifade eden enformasyonel self-determinasyon hakkı ile yakından ilişkilidir. Uluslararası belgeler ve yargı içtihatları bu hakkın kapsamını belirlerken, Türkiye'de Anayasa, Türk Medeni Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel hukuki çerçeveyi oluşturmaktadır. Bununla birlikte, kişisel verilerin idari düzeyde korunmasını düzenleyen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile cezai yaptırımlar öngören Türk Ceza Kanunu arasında tam bir uyum bulunmamakta; özellikle kişisel veri kavramının kapsamı ile hukuka aykırı fiillerin suç olarak karşılık bulduğu alanlar bakımından öğretide görüş ayrılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kişisel verilerin etkin biçimde korunabilmesi, öncelikle idari ve teknik tedbirlerin işletilmesini; ceza hukukunun ise ultima ratio ilkesi doğrultusunda, ancak zorunlu hâllerde ve ölçülü biçimde uygulanmasını gerektirmektedir. Çalışmamızda bu çerçevede, ilk bölümde kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeler, ikinci bölümde ise Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verilere yönelik suçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal data is commonly defined in national and international regulations as any information relating to an identified or identifiable individual. In Turkey, the Law on the Protection of Personal Data, the Council of Europe Convention No. 108 for the Protection of Individuals with regard to Automatic Processing of Personal Data, the Guidelines of the Organisation for Economic Cooperation and Development, the European Union General Data Protection Regulation, and the Turkish Penal Code recognise a broad scope of personal data, including identity information, health data, communication and economic records, biometric elements, and digital traces. The protection of personal data is closely linked, in contemporary legal systems, to the right to respect for private life, human dignity, personality rights, and the right to informational self-determination, which refers to the individual's ability to exercise control over personal data. While international instruments and judicial decisions delineate the scope of this right, in Turkey the Constitution, the Turkish Civil Code, the Turkish Code of Obligations, the Criminal Procedure Code, the Turkish Penal Code, and the Law on the Protection of Personal Data constitute the fundamental legal framework governing personal data protection. Nevertheless, full harmonisation has not been achieved between the administrative regime established by the Law on the Protection of Personal Data and the criminal sanctions provided under the Turkish Penal Code. In particular, divergences concerning the scope of the concept of personal data and the criminal qualification of unlawful acts give rise to doctrinal disagreements. Accordingly, the effective protection of personal data requires, first and foremost, the application of administrative and technical measures, while criminal law should be applied only in exceptional and necessary cases, in accordance with the principle of ultima ratio. Within this framework, the study examines the concept of personal data and data protection regulations in the first chapter, and offences against personal data under the Turkish Penal Code in the second chapter.